BBYO | AZA & BBG | International Convention | Summer

2019-2020

INTERNATIONAL
LEADERSHIP NETWORK

NETWORKS, COMMITTEES, TASK FORCES, AND EXPERIENCES

About the International Leadership Network (ILN)

The Grand Board of the Aleph Zadik Aleph and the International Board of the B’nai B’rith Girls lead, manage, and support the
Movement’s teen leadership and membership via the International Leadership Network (ILN). The ILN is the core of the Movement
around the world—it builds, shapes, and leverages the power of AZA & BBG and Jewish teens worldwide.

Learn about the different areas of the ILN and explore current opportunities that exist below. New opportunities to serve on the ILN will pop up on the Lead Hub throughout the year. The largest wave of opportunities open in June and launch in the fall. See who is currently serving on the ILN for this school year.

The Grand Board of the Aleph Zadik Aleph & International Board of the B'nai B'rith Girls

Networks

Groups of teens with similar leadership responsibilities.

N
etworks have regular
communication to support Movement goals and growth. Every officer is a part of a Counterpart Network.

★ Elected

Explore Networks

Committees

Groups with a defined
purpose and clear outcomes.

Committees work to plan events, mobilize the Movement, work toward a shared cause, or explore a topic together.

★ Appointed or Selected

Explore Opportunities

Task Forces

Temporary groups focused on a specific priority.

Task Forces exist to explore new ideas, give feedback, or mobilize around projects that will be identified by the group.

★ Appointed or Selected

Explore Opportunities

Experiences

Experiences unite groups of teens in-person for travel, education, and exchanges.

Experiences are everything from Ambassadors journeys to representing BBYO at
conferences and gatherings.

★ Selected

Explore Opportunities

If there’s something you’re interested in doing that you don’t see on here, let us know. We love hearing new ideas and finding ways for you to use BBYO as a platform for good. We believe that every member can add unique value to enhance our Order and the global Jewish community. We need your help to make that happen.

Meet the International Leadership Network (ILN)

95th Grand Board of the Aleph Zadik Aleph & 75th International Board of the B'nai B'rith Girls

The Grand Board of the Aleph Zadik Aleph and the International Board of the B’nai B’rith Girls lead the movement’s 50+ countries forward while supporting more than 700 chapters to be the strongest homes they can be for Jewish teens worldwide.

Emily

Kolodney

Lonestar

75th Anita M. Perlman International N'siah

Mia

Buchband

Wisconsin

75th International S'ganit

Michelle

Tanner

Lake Ontario

28th International Aym Ha'Chaverot

Lindsay

Sharman

Greater Atlanta

75th International Mazkirah

Jill

Goldwasser

Mid-America: St. Louis

31st International Sh'licha

Rose

Leveen

Evergreen

2nd International Gizborit

Ethan

Golde

Michigan

95th Grand Aleph Godol

Adam

Weintraub

Greater Atlanta

95th Grand Aleph S'gan

Dov

Factor

Central Region West

29th Grand Aleph Moreh

Kian

Roy

North Texas Oklahoma

95th Grand Aleph Mazkir

Glenn

Randall

Mid-America: St. Louis

31st Grand Aleph Shaliach

Ethan

Freed

North Texas Oklahoma

2nd Grand Aleph Gizbor

Advisors Task Force

This task force will partner with BBYO professionals to develop new ideas and resources for advisor retention, training, and recognition.

Charlotte Beede, Manhattan
Hannah Borenstein, South Jersey
Bradley Brown,
Miami
Daniel Kaplan,
North Texas Oklahoma
Fana Schoen, Liberty
Leah Shvedova, Northern Region East: Northern Virginia

Aleph Engagement Task Force

This task force will work with Alephs and BBYO professionals to advance BBYO's engagement, recruitment, hosting, and program strategies to reach, inspire, and involve more Jewish teen males.

Dylan Brown, Lake Ontario
Chase Flagel
, Greater Atlanta
Ben Goldman
, Greater Jersey Hudson River: Central
Ian Hammer
, Mid-America: Kansas City
Ben Pizov
, Keystone Mountain
Cole Pressler
, Evergreen
Sebestian Szulman
, Argentina
Ethan Weisblatt
, Lonestar

Explore Israel Committee

The Explore Israel Committee (EIC) serves as a hub of idea generation, open conversation, and resource collection to bring Israel awareness and dialogue to the AZA & BBG experience around the world. Through small group work in Chevrutah on passion projects, the EIC elevates the frequency and strengthens the content of Israel-centric programming.

Tali

Cherashensky

Israel

Explore Israel Committee Chair

Ethan

Fine

North Texas Oklahoma

Explore Israel Committee Chair

Garett

Nogid

Nassau Suffolk

Explore Israel Committee Chair

Samantha

Wampold

Evergreen

Explore Israel Committee Chair

Presley Beck, Greater Jersey Hudson River: Central
Louis Berman, Great Midwest
Noga Brauner, North Florida
Ilana Chase, South Jersey
Dalia Deshe, Greater Atlanta
Josh Elkin, Wisconsin
Sol Fiterman, Argentina
Pearly Gal-edd, Northern Region East: DC
Shira Gold, Rocky Mountain
Andrew Goldberg, Connecticut Valley
Ariella Golden, Mountain
Jake Green, North Texas Oklahoma
Lauren Huttner, Rocky Mountain
Daniel Kaplan, North Texas Oklahoma
Ryan Kassanoff, North Texas Oklahoma
Ryan Kertzner, Nassau Suffolk
Lara Kwiatkowski, Argentina
Mateo Levin, Manhattan
Romi Levy, South Jersey
Artie Mackey, Northern Region East: DC
Michelle Mally, Miami
Milton Mosk IV, Lonestar
Jacob Peri, Kentucky Indiana Ohio
Eli Pisk, Liberty
Maya Pollack, Northern Region East: DC
Amanda Press, Great Midwest
Joseph Rasamat,
New England
Adam Safier, South Jersey
Holly Scharlop, Nassau Suffolk
Joshua Schreiber, Michigan
Zoe Sherman, Nassau Suffolk
Corey Siegel, Liberty
Avery Stark, Gold Coast
Maya Taylor, Northern Region East: Baltimore
Zohar Tsameret, Mountain
Sara Vero, Hungary
Kaylee Zaveduk, Great Midwest
Jeremy Zoller, Greater Jersey Hudson River: Northern
Olivia Zuzenberg, Argentina

Genocide Education Committee

This committee will advocate for, support, and endorse Holocaust and genocide education legislation on state and local levels. In addition to the above, this group will create resources for all Alephs and BBGs to use to advocate in their home communities and beyond.

Sydney

Hammerman

Lonestar

Genocide Education Chair

Barak

Reibman

Evergreen

Genocide Education Chair

Tuval Basher, North  Florida    
Gabriel Friedman, Mountain    
Margalit Goldberg, Rocky Mountain    
Sydney Hammerman, Lonestar    
Abbie Johnson, Evergreen  
Ryan Kassanoff, North Texas Oklahoma   Keren Lutfak, Lonestar    
Michelle Mally, Miami    
Garett Nogid, Nassau Suffolk    
Anna Okum, Kentucky Indiana Ohio    
Olivia Potier, Eastern: North Carolina    
Joseph Rasamat, New England    
Barak Reibman, Evergreen

Global Leadership Academy

The Global Leadership Academy (GLA) prepares an elite cohort of Jewish teens from around the world with marketable leadership skills and experiences that are transferable throughout their lives. Learn more about the GLA.

Gabriella

Cohen

Northern Region East: Baltimore

Global Leadership Academy Cohort Member

Lauren

Frankal

United Kingdom & Ireland

Global Leadership Academy Cohort Member

Noah

Galper

Gold Coast

Global Leadership Academy Cohort Member

Jorge

Gherson

Peru

Global Leadership Academy Cohort Member

Zev

Gordman

Mid-America: Omaha

Global Leadership Academy Cohort Member

Sydney

Harker

Michigan

Global Leadership Academy Cohort Member

Leon

Jasqui

Mexico

Global Leadership Academy Cohort Member

Jonas

Kannady

Cotton States

Global Leadership Academy Cohort Member

Ryan

Kertzner

Nassau Suffolk

Global Leadership Academy Cohort Member

Juliet

Klatsky

North Texas Oklahoma

Global Leadership Academy Cohort Member

Sophie

Krajmalnik

North Texas Oklahoma

Global Leadership Academy Cohort Member

Lara

Kwiatkowski

Argentina

Global Leadership Academy Cohort Member

Rose

Mulligan

Mountain

Global Leadership Academy Cohort Member

Matias

Rosenblatt

Argentina

Global Leadership Academy Cohort Member

Monica

Sacal

Mexico

Global Leadership Academy Cohort Member

Rebecca

Safra

Northern Region East: DC

Global Leadership Academy Cohort Member

Arielle

Salomon

Greater Jersey Hudson River

Global Leadership Academy Cohort Member

Tatjana

Stojković

Serbia

Global Leadership Academy Cohort Member

Ravid

Vaknin

Colombia

Global Leadership Academy Cohort Member

Victor

Vernick

Liberty

Global Leadership Academy Cohort Member

Mimi

Wolk

Greater Jersey Hudson River

Global Leadership Academy Cohort Member

Gonzalo

Zilberman

Argentina

Global Leadership Academy Cohort Member

Inclusion Committee

The Inclusion Committee broadens inclusivity support at every level of our Movement. Together, teens and professionals will work to identify safe and supportive ways that the BBYO experience can continue to improve to support all teens.

Jared

Klein

Manhattan

Inclusion Captain

Arielle

Loewinger

United Kingdom & Ireland

Inclusion Captain

Arianna Alamo, Nassau Suffolk
Brandon Bowman, Liberty
Samantha Breen, Nassau Suffolk
Lucas Ciocan, Argentina
Shira Cohen, Connecticut Valley
Sam Deutsch, Mid-America: St. Louis
Eliza Faigin, Michigan
Ilanna Feldman, North Texas Oklahoma
Sol Fiterman, Argentina
Jami Fogel, Liberty
Julia Freedman, Great Midwest
Liana Friedman, Pacific Western
Pearly Gal-edd, Northern Region East: DC
Ariella Golden, Mountain
Sabrina Gorodetzky
, Argentina
Alexa Gotsdiner, North Texas Oklahoma
Brenen Grossman, Liberty
Sydney Harker, Michigan
Daphne Kaplan, Northern Region East: DC
Lauren Katz, Greater Atlanta
Yael Kelley, Central Region West
Abigail Kraden, Northern Region East: Northern Virginia
Michelle Mally, Miami
Hannah Marken, Northern Region East: DC
Tess Mellinger, Northern Region East: Northern Virginia
M. Rose Mulligan, Mountain
Anna Okum, Kentucky Indiana Ohio
Amanda Press, Great Midwest
Barak Reibman, Evergreen
Emily Renco, Kentucky Indiana Ohio
Emma Rethy, Northern Region East: DC
Tess Rittenberg, Rocky Mountain
Emma Rosman, Northern Region East: Northern Virginia
Bri Rotker, Northern Region East: DC
Laura Rymberg, Argentina
Jacob Schneider, Nassau Suffolk
Miriam Schwitzer, North Texas Oklahoma
Gina Shapiro, Pacific Western
Sadie Sherman, Manhattan
Olivia Zuzenberg, Argentina

International Convention (IC) Steering

Hundreds of Alephs and BBGs from around the world invest their time to build thousands of hours’ worth of content for our Movement’s biggest moment—International Convention. The IC Steering team provides opportunities including program building, operations, logistics, event management, hospitality, facilitation, and more.

Administrative Assistants

Basha

Baran

Mid America: Kansas City

Experience Administrative Assistant

Sophie

Baron

North Texas Oklahoma

J-Lab Administrative Assistant

Tuval

Basher

North Florida

Operations Administrative Assistant

Sam

Blauer

Evergreen

Stakeholders Administrative Assistant

Dylan

Brown

Lake Ontario

Stakeholders Administrative Assistant

Caroline

Carter

Mountain

Talent Administrative Assistant

Jack

Chasin

Greater Atlanta

Talent Administrative Assistant

Kelly

Fagel

Great Midwest

Kabbalat Shabbat Administrative Assistant

Chase

Flagel

Greater Atlanta

Experience Administrative Assistant

Gabe

Friedman

Mountain

Kabbalat Shabbat Administrative Assistant

Margalit

Goldberg

Rocky Mountain

Shabbat Saturday Morning Administrative Assistant

Kaitlyn

Goldstein

Mid-America: St. Louis

Experience Administrative Assistant

Ian

Hammer

Mid-America: Kansas City

Programming Administrative Assistant

Simon

Hanono

Mexico

Shabbat Saturday Morning Administrative Assistant

Jack

Hyams

Liberty

Experience Administrative Assistant

Fisher

Isenberg

Evergreen

Operations Administrative Assistant

Sam

Isle

Liberty

Talent Administrative Assistant

Abbie

Johnson

Evergreen

LEADS Day Administrative Assistant

Ryan

Kassanoff

North Texas Oklahoma

J-Lab Administrative Assistant

Dalia

Kolova

Bulgaria

Stakeholders Administrative Assistant

Katie

Kort

Mountain

Stakeholders Administrative Assistant

Jake

Lazar

Rocky Mountain

LEADS Day Administrative Assistant

Samantha

Levine

Northern Region East: DC

Operations Administrative Assistant

Olivia

Potier

Eastern: North Carolina

Programming Administrative Assistant

Joseph

Rasamat

New England

Operations Administrative Assistant

Ben

Sklar

Cotton States

Programming Administrative Assistant

Allison

Stern

Great Midwest

Programming Administrative Assistant

Becca

Zeltsman

Nassau Suffolk

Talent Administrative Assistant

Captains and Coordinators

Noa

Abramov

Austria

Talent Captain

Alisabella

Ackermann

North Texas Oklahoma

Global Ambassadors Week Coordinator & NTO Host Chair

Ron

Aladjem

Bulgaria

Global Ambassadors Week Coordinator

Eli

Anderson

North Texas Oklahoma

Oneg Captain

Charlotte

Beede

Manhattan

Chapter Showcase Captain

Hannah

Borenstein

South Jersey

Brand Marketing Coordinator

Isabelle

Borr

Michigan

Sports Leadership Coordinator

Benjamin

Budenstein

Eastern: Dixie

Sports Leadership Coordinator

Benjamin

Cook

North Texas Oklahoma

Global Ambassadors Week Coordinator & NTO Host Chair

Max

Coppola

Nassau Suffolk

Brand Marketing Coordinator

Haley

Derdiger

North Texas Oklahoma

Senior Experience Captain

Linda

Dorazilova

Balkans: Czech Republic

LEADS Day Captain

Berk

Eraltan

Turkey

AZA & BBG Separates Captain

Farrah

Fuld

Big Apple

Chapter Showcase Captain

Mitchell

Garber

Lake Ontario

LEADS Day Captain

Karina

German

Lithuania

Global Ambassadors Week Coordinator

Jacob

Harris

Gold Coast

Talent Captain

Natalie

Huttner

Rocky Mountain

Chapter Showcase Captain

Talia

Kaganovsky

Liberty

Jewish Enrichment Institute: Mindfulness Coordinator

Seth

Kassanoff

North Texas Oklahoma

Global Ambassadors Week Coordinator & NTO Host Chair

Ari

Krupnick

Eastern: Virginia

Senior Experience Captain

Michelle

Mally

Miami

Jewish Enrichment Institute: Stand UP Coordinator

Tess

Mendelson

Northern Region East: DC

LEADS Day Captain

Elias

Miller

Northern Region East: Northern Virginia

Chapter Showcase Captain

Garett

Nogid

Nassau Suffolk

Jewish Enrichment Institute: Explore Israel Coordinator

Daniel

Pearlman

Eastern: North Carolina

Jewish Enrichment Institute: Stand UP Coordinator

Wesley

Pergament

Nassau Suffolk

Talent Captain

Zach

Rosenberg

South Jersey

Movement Growth Coordinator

Sam

Rubin

Northern Region East: Baltimore

LEADS Day Captain

Haley

Ryan

Kentucky Indiana Ohio

Jewish Enrichment Institute: BBYO Sings Coordinator

Yael

Schuller

North Texas Oklahoma

Global Ambassadors Week Coordinator & NTO Host Chair

Brooke

Schwartz

Gold Coast

Talent Captain

Gina

Shapiro

Pacific Western

Jewish Enrichment Institute: Explore Israel Coordinator

Jason

Shapiro

Nassau Suffolk

Oneg Captain

Jennifer

Silvemran

Gold Coast

AZA & BBG Separates Captain

Blake

Silver

North Texas Oklahoma

AZA & BBG Separates Captain

Samuel

Starr

North Texas Oklahoma

Talent Captain

Alisa

Steel

Greater Atlanta

Oneg Captain

Naomi

Tamir

Germany

Global Ambassadors Week Coordinator

Marlie

Thompson

Cotton States

AZA & BBG Separates Captain

Noah

Vermes

South Jersey

Chapter Showcase Captain

Ava

Wales

Wisconsin

Oneg Captain

Ashley

Weinstock

Liberty

Talent Captain

Jared

Wilen

South Jersey

Jewish Enrichment Institute: Mindfulness Coordinator

David

Wolf

Evergreen

Chapter Showcase Captain

Olivia

Ziegler

Evergreen

Movement Growth Coordinator

Olivia

Zuzenberg

Argentina

Global Ambassadors Week Coordinator

Chapter Showcase

Avery Baker, Nassau Suffolk
Abigail Britton-Lowden, Ohio Northern
Evelin Cloth, South Jersey
Dara Cohen, North Florida
Scott Dunn, Greater Atlanta
Paige Edelheit, Great Midwest
Tia Einhorn, North Texas Oklahoma
Sol Fiterman, Argentina
Carly Fowler, South Jersey
Hannah Freed, North Texas Oklahoma
Samuel Goldfinger, Mountain
Ben Goldman, Greater Jersey Hudson River: Central
Vernon Griner,
Red River
Gabi Grob, Liberty
Candela Halpern, Argentina
Kaya Haymann, North Texas Oklahoma
Ethan Herman, Mid-America: Kansas City
Maxwell Hoffman, Mid-America: North Star
Lauren Katz, Greater Atlanta
Talia Laizerovich, North Texas Oklahoma
Rachel London, North Texas Oklahoma
Jessica Nirschel, Connecticut Valley
Ester Nugis, Estonia
Naomi Presken, Rocky Mountain
Sophie Ravitz, South Jersey
Yuval Reznik, North Texas Oklahoma
Elana Rubanenko, Ohio Northern
Saunder Saffran, Connecticut Valley
Dylan Shefman, Michigan
Zoe Sher, Mid-America: Kansas City
Sloane Sirota, South Jersey
Maya Solomon, Greater Jersey Hudson River: Northern
Jacob Statman, North Florida
Sydney Wynne, Eastern: Virginia

J-Lab

Ethan Applefeld, Ohio Northern
Maya Biskowitz, Wisconsin
Josh Elkin, Wisconsin
Alana Fabregas, Nassau Suffolk
Melanie Halbert, Liberty
Elana Kravitz
, Eastern: North Carolina
Emily Margolis, Nassau Suffolk
Annie Morgan, Eastern: North Carolina
Olivia Raykhman, Eastern: North Carolina
Dylan Shefman
, Michigan
Aleksander Solarov, Balkans
Celia Steinhauer, Evergreen
Noam Yaari, Lonestar

Kabbalat Shabbat

Aliyah Blasband, North Texas Oklahoma
Samantha Breen, Nassau Suffolk
Lila Caplan, New England
Danielle Feldman, Manhattan
Yael Fine, North Texas Oklahoma
Dora Friedman, New England
Melissa Hans, Liberty
Dani Holstein, Great Midwest
Leah Kaplan, Eastern: Virginia
Daphne Kaplan, Northern Region East: DC
Sasha Keizler, New England
Yael Kelley
, Central Region West
Jordan Klein, Liberty
Brooke Kraizer, Mid-America: St. Louis
Charlotte Leigh, Nassau Suffolk
Keren Lutfak, Lonestar
Artie Mackey, Northern Region East: DC
Michelle Mally, Miami
Emily Margolis, Nassau Suffolk
Ari Meyer, Northern Region East: DC
Madeline Miller, Rocky Mountain
Amanda Press, Great Midwest
Ognjena Ratković, Balkans: Serbia
Olivia Raykhman, Eastern: North Carolina
Abby Rosenberg
, Northern Region East: Baltimore
Rachel Rosin, South Jersey
Claudia Sachs, Eastern: Virginia
Adam Safier, South Jersey
Jacob Schneider, Nassau Suffolk
Danielle Schwartz, Great Midwest
Erin Seidman, Big Apple
Andrew Shea, Nassau Suffolk
Sadie Sherman, Manhattan
Molly Simon, Eastern: North Carolina
Hallie Sternblitz, North Texas Oklahoma
Zohar Tsameret, Mountain
Samantha Wampold, Evergreen

LEADS Day

Jaden Baumel, North Texas Oklahoma
Noah Berger, Northern Region East: DC
Emily Blumberg, Nassau Suffolk
Mia Braiter, Greater Atlanta
Hannah Cantor, Rocky Mountain
Zac Cantor, Mid-America: St. Louis
Sidney Cohen, Northern Region East: DC
Benjamin Csaszar, Hungary
Sophie Eizen, Michigan
Solomon Ellis, Evergreen
Eliza Faigin, Michigan
Evan Frumkin, Mid-America: Kansas City
Sophie Gaer, Gold Coast
Andrew Goldberg, Connecticut Valley
Alana Gordon, Northern Region East: Baltimore
Alec Grosswald, Greater Atlanta
Melanie Halbert, Liberty
Sydney Hammerman, Lonestar
Izzie Haymann, North Texas Oklahoma
Lexi Herz, Big Apple
Lee Karlinsky, North Florida
Grant Katz, North Texas Oklahoma
Aiden Kauffman, North Texas Oklahoma
Ryan Kertzner, Nassau Suffolk
Sydney Klapman, Great Midwest
Mandi Kurtz, Nassau Suffolk
Lara Lembon, Argentina
Abigail Lev, Nassau Suffolk
Jake Lewis, Nassau Suffolk
Emily Margolis, Nassau Suffolk
Olivia Martin, North Texas Oklahoma
Steven Mendelsohn, North Texas Oklahoma
Estee Moss, Michigan
Maya Oppenheim, Great Midwest
Lulu Perel, Gold Coast
Shoshana Ploetz, Kentucky Indiana Ohio
Oren Rauch, Lonestar
Manor Raviv, Central Region West
Taylor Rosenblatt, Big Apple
Marc Rosenthal, Greater Atlanta
Jacob Sacks, Evergreen
Arielle Salomon, Greater Jersey Hudson River: Northern
Fana Schoen, Liberty
Jenna Shaps, Kentucky Indiana Ohio
Hayley Stern, Rocky Mountain
Leah Stoller, North Texas Oklahoma
Asher Sudit, Mountain
Annael Toledano, Gold Coast
Leah Weinstock, Eastern: Virginia
Sami Weiss, North Florida
Danny Williams, Michigan

Oneg

Allison Comess, Eastern: Virginia
Sidney Cohen, Northern Region East: DC
Zach Askarinam, Northern Region East: DC
Ian Axelrod, Mid-America: Kansas City
Emily Cohen, Northern Region East: DC
Lily Cohen, South Jersey
Dalia Deshe, Greater Atlanta
Noga Eitam, Kentucky Indiana Ohio
Malka Engbar, Rocky Mountain
Sarah Frydman, North Texas Oklahoma
Riley Goldstone, Manhattan
Izzy Jacobson, Liberty
Dina Kalderon, Balkans: Serbia
Sierra Kaplan, Big Apple
Sadie Karp, Manhattan
Abigail Kaufman, Mid-America: Omaha
Lexie Lowey, North Texas Oklahoma
Grace Malinger, Kentucky Indiana Ohio
Maya Pollak, Northern Region East: DC
Will Rome, Connecticut Valley
Sam Rosenberg, Liberty
Charlie Rosin, South Jersey
Laura Rymberg, Argentina
Julia Sisko, Pacific Western
Olivia Steinberg, Liberty
Hadassah Sternfeld, Eastern: Dixie
Jacob Wanger, Mountain
Tyler Winter, Big Apple
Jonah Yurman, Mid-America: Kansas City

Saturday Morning Services

Alyse Altberger, Northern Region East: Baltimore
Rylie Baumohl, Greater Atlanta
Lindsey Brilliant, Northern Region East: DC
Ansley Brody,
Mid-America: St. Louis
Meghan Cohen,
Greater Jersey Hudson River: Central
Shira Cohen,
Connecticut Valley
Andrew Daitch,
North Texas Oklahoma
Alana Fabregas, Nassau Suffolk
Nora Feinberg, Mountain
Ilanna Feldman,
North Texas Oklahoma
Anna Ferdkoff,
Great Midwest
Ellie Garfunkel,
Kentucky Indiana Ohio
Zoe Green, Pacific Western
Melanie Halbert, Liberty
Kate Halushka,
Northern Region East: Baltimore
Jeremy Hasson,
Northern Region East: DC
Olivia Kittrell, Nassau Suffolk
Emily Korenman,
North Texas Oklahoma
Kiara Matzkin,
Argentina
Rose Mulligan, Mountain
Dani Portnoy,
Northern Region East: DC
Dalia Right,
Lake Ontario
Maxwell Rosenfeld,
Liberty
Hayley Rothbart,
Pacific Western
Joshua Schreiber,
Michigan
Perri Schwartz, Greater Atlanta
Aliyah Schwarz,
North Texas Oklahoma
Zoe Sherman,
Nassau Suffolk
Mason Solomon,
Gold Coast
Emily Starr,
Gold Coast
Sivan Stave,
Lake Ontario
Daniel Szekely,
Hungary
Noah Walter,
Greater Atlanta
Bobby Wein,
Michigan
Rachel Wolk, Big Apple
Noam Yaari,
Lonestar
Jeremy Zoller,
Greater Jersey Hudson River: Northern

Senior Experience

Rebecca Bienstock, Michigan
Sarah Levy,
Liberty
Rebecca Barnholtz,
Mid-America: St. Louis
Jacob Bloom,
South Jersey
Ian Caplan,
Keystone Mountain
Tami Govrin,
North Texas Oklahoma
Max Reinstein,
Northern Region East: DC
Emily Renco,
Kentucky Indiana Ohio

Sports Leadership Summit

Evan Bookbinder, Liberty
Lucas Ciocan, Argentina
Eddie Horwitz, Eastern: North Carolina
Izzy Jacobson, Liberty
Maya Pollack, Northern Region East: DC

International Service Fund Committee

The International Service Fund (ISF) Committee educates Alephs and BBGs around the world on fundraising for the ISF (AZA & BBG's Treasury) and helps with annual campaigns to raise money for the fund.

Maya Biskowitz, Wisconsin
Carson Busch, Mid America: St. Louis
Lucas Ciocan, Argentina
Lily Cohen, South Jersey
Anya Dippold, Eastern: North Carolina
Laine Farber, Great Midwest
Rachel Galin, Ohio Northern
Arielle Galinsky, New England
Samuel Goldfinger, Mountain
Samantha Goldstein, Nassau Suffolk
Alex Goodstein, Nassau Suffolk
Melanie Halbert, Liberty
Jeremy Hasson, Northern Region East: DC
Sara Jackrel, Manhattan
Sydney Klapman, Great Midwest
Carly Kulick, Gold Coast
Lara Kwiatkowski, Argentina
Jake Lazar, Rocky Mountain
Isabella London, New England
Keren Lutfak, Lonestar
Emily Margolis, Nassau Suffolk
Tess Mellinger, Northern Region East: Northern Virginia
Estee Moss, Michigan
Lawrence Osher, Nassau Suffolk
Stella Pintar, Lonestar
Eli Pisk, Liberty
Amanda Press, Great Midwest
Lara Rattner, Northern Region East: DC
Jonah Richardson, Northern Region East: DC
Adam Safier, South Jersey
Hannah Schreiber, Michigan
Andrew Shea, Nassau Suffolk
Jacob Sinrich, South Jersey
Max Stein, Lonestar
Maya Taylor, Northern Region East: Baltimore
Eric Volgyi, Lake Ontario
Samantha Wampold, Evergreen
Justin Whitney, South Jersey
Kaylee Zaveduk, Great Midwest

Press Corps

The Press Corps captures stories from around the Movement to provide ongoing updates for The Shofar: The International Newsletter of AZA & BBG, helps build BBYO’s brand, and celebrates initiatives, campaigns, and events from around the Order. You may see members from this team running around at events taking photos, posting on social media, filming videos, and documenting our experiences in any way possible.

Jayson

Alonzo

Liberty

Hub Manager

Hannah

Alper

Lake Ontario

Editor-in-Chief

Maya

Elden

Eastern: North Carolina

Editor-in-Chief

Berk

Eraltan

Turkey

Content Manager: Video Production

Ori

Gal

Central Region West

Editor-in-Chief

Alix

Gilkarov

Austria

Editor-in-Chief

Yakirah

Mitchel

Michigan

Editor-in-Chief

Ognjena

Ratković

Balkans: Serbia

Hub Manager

Charlie

Rosin

South Jersey

Editor-in-Chief

Emma

Rosman

Northern Region East: Northern Virginia

Content Manager: Social Media

Rachel

Rothenberg

Michigan

Operations Manager

Lily

Shane

North Texas Oklahoma

Hub Manager

Zoe

Sher

Mid-America: Kansas City

Hub Manager

Solana

Wainstein

Argentina

Hub Manager

Danial

Watts

Eastern: Virginia

Hub Manager

Sarah Adams, South Jersey
Angel Andreev, Bulgaria
Jessie Budin, Gold Coast
Hannah Cantor,
, Rocky Mountain
Alp Cen, Turkey
Max Coppola, Nassau Suffolk
Ana Curocichina, AJT: Moldova
Josh Elkin, Wisconsin
Ashley Faber
, Cotton States
Rosie Ezgur, Great Midwest
Eliza Faigin, Michigan
Gabor Fekete, Hungary
Ethan Fine, Mid-America: St. Louis
Sierra Finkelshtain, Lake Ontario
Sol Fiterman, Argentina
Andrew Goldberg, Connecticut Valley
Sarah Goldman, Michigan
Alana Gordon, Northern Region East: Baltimore
Ana Guzowski, Costa Rica
Rachel Hale
, Great Midwest
Jeremy Hasson, Northern Region East: DC
Lauren Heller, Northern Region East: DC
Lexi Herz, Big Apple
Adina Ichilov, Lonestar
Joel Kaplan, Australia
Sierra Kaplan, Big Apple
Seth Kassanoff, North Texas Oklahoma
Lauren Katz, Greater Atlanta
Sydney Klapman, Great Midwest
Ben Koch, Hudson Valley
Dalia Kolova, Bulgaria
Irina Kozak, Ukraine
Alexa Kupor, Central Region West
Benji Lookatch, Wisconsin
Grace Malinger, Kentucky Indiana Ohio
Steven Mendelsohn, North Texas Oklahoma
Gabriella Mitchell, North Texas Oklahoma
Estee Moss, Michigan
Barad Nannie, Costa Rica
Erica Negrini, Keystone Mountain
Anna Okum, Kentucky Indiana Ohio
Andy Oliver, Great Midwest
Jacob Pomerantz, Rocky Mountain
Sophie Poritzky, Manhattan
Amanda Press, Great Midwest
Tess Rittenberg, Rocky Mountain
Rachel Rosin, South Jersey
Bella Rosner, Northern Region East: DC
Ben Rozen, Lonestar
Elena Rubens Goldfarb, Northern Region East: DC
Melinda Rubinovitz, Argentina
Arielle Salomon, Greater Jersey Hudson River: Northern
Heather Saxe, Mountain
Mia Scaliter, Argentina
Perri Schwartz, Greater Atlanta
Jason Shapiro, Nassau Suffolk
Stevie Shapiro, Nassau Suffolk
Jenna Shaps, Kentucky Indiana Ohio
Danielle Skibins, Nassau Suffolk
Naomi Tamir, Germany
Danny Tow, Northern Region East: DC
Chase Young, Kentucky Indiana Ohio
Jillian Zimmerman, Nassau Suffolk