CELEBRATE

YOU'VE EARNED IT

Hard Works Pays Off

Celebrating our achievements is one of our longest standing traditions. For teens who have worked hard and dedicated themselves to the goals of BBYO, and thereby, the values of K’lal Yisrael, the Global Jewish community, we thank you. It is through AZA and BBG International Awards that we hope to congratulate and honor Alephs and BBG for their accomplishments.
‍
Know someone you think should apply for an international award? Send them a nudge!

Explore the different options for awards you may be qualified for below. If you have any questions, be in touch with us at azabbg@bbyo.org.

Apply for International Awards on a rolling basis. Certificates and pins will be sent out three times a year. If you want to be recognized at International Convention 2023, make sure to apply by January 16th.

BBYO Individual AwardsAZA Individual AwardsBBG Individual AwardsChapter Awards

Congratulations to this year's Award Winners!

Check them Out

BBYO Individual Awards

The Menorah Pledge and Cardinal Principles Award

Awarded to Alephs and BĘĽnai BĘĽrith Girls who truly embody the Cardinal and Menorah Pledge Principles, this award honors those teens that have dedicated their time and energy to promoting the values of our Orders and who have embraced the ideals in all aspects of their lives.

Recipients of this award are nominated by their fellow Alephs and B’nai B’rith Girls, making this an especially noteworthy award.

Apply

The Anita Perlman Stand UP Award

The Anita Perlman Stand UP Award honors those individuals who have worked to Stand UP and better their community through consistent and quality community service. Every member of AZA and BBG who actively participates in their chapter’s community service projects, excels in independent community service work, and is regularly immersed in direct or indirect service, philanthropy or advocacy efforts is eligible to apply for this award.

Criteria:

  • A minimum of 50 hours of community service (both BBYO organized and independent) in one school year.
  • At least one community service or advocacy project planned by the applicant for their chapter, council, region or country.
Apply

The Arevut Explore Israel Award

All members who have consistently sought out and built opportunities to learn about, educate others on, explore, and advocate for the State of Israel are eligible to apply for or be nominated for this award. Alephs and BBGs who have inspired others to seek to educate themselves and continue to create meaningful Explore Israel experiences for their peers may be selected by the International Sh’lichim to receive this honor.

Apply

The Rising Leader Award

The Rising Leader Award was established within the Movement at the February Executives Business Meeting at International Convention 2022. This award seeks to provide the Movement with a way to recognize and celebrate our youngest Rising Leaders across the Movement.

Awarded to Grade 8, Grade 9 (Freshman) and Grade 10 (Sophomore) Alephs and B’nai B’rith Girls who truly embody and display the ideals and principles of our Movement, the Rising Leader Award honors those teens that have displayed extraordinary leadership for the benefit of their chapter, region, and the International Order.  Recipients of the Rising Leaders Award show immense promise for current and continued leadership in their chapter, region, and the International Order.

‍Recipients of this award are nominated by their fellow Grade 11 (Junior) and Grade 12 (Senior) Alephs and B’nai B’rith Girls, making this an especially noteworthy award.

Nominate a Rising Leader

AZA Individual Awards

The Shield of David Award

One of the most historic and prestigious honors awarded to an Aleph, the Shield of David Award recognizes Alephs who have made outstanding leadership contributions, displayed a consistent commitment to the fraternity that is AZA, and have consistently shown that they exemplify the principles that the Aleph Zadik Aleph holds so dear.

The award is based on a holistic evaluation of the following achievements in a member’s participation:

  • Fulfilling the duties of office at any level of the Aleph Zadik Aleph.
  • Acting as an event coordinator or member of a planning committee.
  • Contributing to the Aleph’s chapter.
  • Fulfilling his responsibility of giving the experience of AZA to others through recruitment.

Every Aleph in good standing may apply for the Bronze Shield of David Award. The Silver Shield of David Award is awarded to Alephs who have gone above and beyond in the achievements listed above, and have support from fellow Alephs, BBGs, professional staff, and/or alumni in their deservance of this award.

The application must be completed and submitted before the applicant becomes an alumnus.

Apply

The Tree of Life Recruitment Award

The Tree of Life Recruitment Award is an honor given to those Alephs in good standing who have played a significant and lasting part in growing the Aleph Zadik Aleph. Their efforts have contributed to the strengthening of our Order’s future. Tree of Life Award recipients leave a legacy in their chapters, councils, regions and countries as they welcome a new generation to love, cherish, and preserve the traditions of the Aleph Zadik Aleph and BBYO.

Apply

BBG Individual Awards

The Star of Deborah Award

One of the most historic and prestigious honors awarded to a BBG, the Star of Deborah Award recognizes BBGs who have made outstanding leadership contributions, displayed a consistent commitment to the sisterhood that is BBG, and have consistently shown that they exemplify the principles that the
B'nai B'rith Girls holds so dear.

The award is based on a holistic evaluation of the following achievements in a member’s participation:

  • Fulfilling the duties of office on any level of the B'nai B'rith Girls
  • Acting as an event coordinator or member of a planning committee
  • Contributing to the BBG's chapter
  • Fulfilling her responsibility of giving the experience of BBG to others through recruitment

Every BBG in good standing may apply for the Silver Star of Deborah Award. The Gold Star of Deborah Award is awarded to BBGs who have gone above and beyond in the achievements listed above, and have support from fellow BBG, Alephs, professional staff, and/or alumni in their deservance of this award.

The application must be completed and submitted before the applicant becomes an alumnae.

Apply

The Eternal Light Recruitment Award

The B’nai B’rith Girls’ Eternal Light Recruitment Award is an honor given to B’nai B’rith Girls in good standing who played a significant and lasting part in growing the B'nai B'rith Girls. Their efforts have contributed to the strengthening of our Order's future. Eternal Light Award recipients leave a legacy in their chapters, councils, regions, and countries as they welcome a new generation to love, cherish and preserve the traditions of the B'nai B'rith Girls and BBYO.

Apply

Chapter Awards

The Henry Monsky Chapter Excellence Award of the Aleph Zadik Aleph

The Henry Monsky Chapter Excellence Award is the most prestigious honor an AZA chapter can earn. It requires that the chapter represent top quality in all areas of chapter operations—a growing membership, diverse and rich programming, healthy chapter organization, and consistent contributions to, as well as participation in the initiatives and programs led by the International Order. Chapters who reach Advanced Proficiency or Exemplary chapter status and eligible for this award.

The Chapters selected for this honor are leaders of the global community of Alephs and exemplify the ideals set forth in the Seven Cardinal Principles. All chapters should strive to be awarded placement on this annual honor roll, and this application can be used as a tool to organize a chapter’s planning each term.

Apply

The Miriam Albert Chapter Excellence Award of the B'nai B'rith Girls

The Miriam Albert Chapter Excellence Award is the most prestigious honor a BBG chapter can earn. It requires that the chapter represent top quality in all areas of chapter operations—a growing membership, diverse and rich programming, healthy chapter organization, and consistent contributions as well as participation in the initiatives and programs led by the International Order. Chapters who reach Advanced Proficiency or Exemplary chapter status and eligible for this award.

The chapters selected for this honor are leaders of the global community of Alephs and BBGs and exemplify the ideals set forth in the Seven Cardinal and the Menorah Pledge Principles. All chapters should strive to be awarded placement on this annual honor roll, and this application can be used as a tool to organize a chapter’s planning each term.

Apply

The Maurice Bisgyer Chapter Excellence Award for BBYO Chapters

The Maurice Bisgyer Chapter Excellence Award is the most prestigious honor a BBYO chapter can earn. It requires that the chapter represent top quality in all areas of chapter operations—a growing membership, diverse and rich programming, healthy chapter organization, and consistent contributions as well as participation in the initiatives and programs led by the International Order.

The chapters selected for this honor are leaders of the global community of Alephs and BBGs and exemplify the ideals set forth in the Seven Cardinal and the Menorah Pledge Principles. All chapters should strive to be awarded placement on this annual honor roll, and this application can be used as a tool to organize a chapter’s planning each term.

Apply

The BBYO Stand UP Gemilut Chasidim Award

The BBYO Stand UP Gemilut Chasidim Chapter Award recognizes those AZA, BBG, and BBYO chapters around the world that work to better their community through civic action. To ensure that our endeavors are well rounded, we utilize direct service, philanthropy, advocacy, community organizing, and entrepreneurship. These pieces make up the SPA model.

Direct Service: Hands-on service that meets the immediate needs of a community.
‍Philanthropy: Funds raised that are donated towards a cause.
‍Advocacy: Communication with government representatives to implement policies and education for the public around a topic to encourage a change in behavior.

Any AZA, BBG, or BBYO chapter in good standing may apply.

Based on the submissions and scope of your chapter's efforts, we will be handing out Bronze, Silver, and Gold Awards. The Gold Award is the highest honor a chapter can receive for their Stand UP achievements.

Apply

The International Service Fund (ISF) Clubs

The International Service Fund (ISF) Clubs recognize chapters who show an unwavering commitment to raising, prioritizing and distributing much needed tzedakah around the globe. Deserving chapters contribute to ISF at Bronze ($250+), Silver ($750+), Gold ($1,500+), and Platinum ($3,000+) levels to provide Jewish teens worldwide with need-based scholarship to participate in BBYO and Jewish life, give charity when it is needed proactively and at times of crisis, and give to their BBYO Stand UP philanthropy at the chapter level.

Apply

Staff and Advisor Awards

The Arnie Weiner Professional Excellence Award

Arnie Weiner was the Regional Director of BBYO Michigan Region from 1969 to 2008. His passion and dedication to AZA and BBG made chapter involvement a profound experience for Jewish teens in Michigan and throughout the country.
‍
Given to a staff member who furthers the principles of AZA and BBG as nominated by the teens they work with.

Nominations due November 14th!

Nominate

Summer Spotlight Award

Given to a staff member who is recognized by their colleagues for hard work and leadership at their BBYO Summer Experience.

Todd Kay Chesed Award

Todd Kay was the Senior Regional Director of BBYO Ohio Northern Region from 2008 until 2015. He exemplified chesed by going above and beyond to help others and through his tireless commitment to BBYO and his community.
‍
Given to a staff member who demonstrates devotion to colleagues through building staff community and creates a meaningful work environment through their daily actions.

David Bittker Unsung Hero Award

David Bittker z”l selflessly invested his time, passion and resources to strengthen the Jewish community. BBYO seeks to share David’s model of leadership with generations of young people.

The David Bittker Unsung Hero Award is presented annually by BBYO to an outstanding advisor who demonstrates David’s qualities: integrity, humility, dedication and hard work.

Criteria to Nominate an Advisor:‍

  • Minimum of two years serving as an advisor

  • Involvement at the chapter and regional level

  • Goes above and beyond in ensuring teens in their chapter and region have an incredible BBYO experience

  • Serves as a coach and mentor as they continue to build leaders within their chapter

Nominations due December 2nd!‍

Nominate

Mazel Tov to BBYO Awards Winners

We're excited to celebrate Alephs and BBGs around the world making a difference in our Movement. Congratulations to all of our new chapters and award winners as of International Convention 2022!

New Chapters

Amijai BBYO, Argentina
Dimion BBYO #5613,
Argentina
Lejadesh BBYO #5612,
Argentina
Nolad BBYO,
Argentina
Montenegro BBYO,
Balkans: Montenegro
Sagiv BBYO #5006,
Big Apple
Jutzpá BBYO, Chile
Zhenjews BBYO ,
China
Los Parceros BBYO #5596,
Colombia
Jadshanim BBYO,
Cuba
Charleston BBYO,
Eastern: Southeast
Tapuach AZA,
Gold Coast
South Suburbs BBYO,
Great Midwest
Pelham BBYO,
Hudson Valley
Temple Israel New Rochelle BBYO,
Hudson Valley
Tokyo BBYO,
Japan
Cedarvale AZA,
Lake Ontario
Cedarvale BBYO,
Lake Ontario
Chaverut BBYO #5004,
Manhattan
Gotham BBYO #5071,
Manhattan
St. Paul BBYO,
Mid-America: North Star
Montreal AZA,
Montreal
Montreal BBG,
Montreal
Great Neck BBG,
Nassau Suffolk
Bagel BBYO,
North Texas Oklahoma
Ralph Berets BBYO,
North Texas Oklahoma
Avirah Tovah BBYO #5159,
Pacific Western
Gal Chadash BBG,
Pacific Western
Los Angeles BBYO,
Pacific Western
Marc Chagall AZA #122,
Pacific Western
Temple Bat Yam BBYO,
Pacific Western
B’yachad BBG #252,
Rocky Mountain
Francis Weisbart Jacobs BBYO,
Rocky Mountain
Myer Freeman AZA,
Rocky Mountain
Shelanu BBYO #5595,
South Africa
Zahav BBYO #5551,
South Africa
CIPEMU BBYO,
Uruguay
Balagan BBYO,
Vancouver

Award Winners

The Menorah Pledge & Cardinal Principles Award

Alephs and B’nai B’rith Girls who embody the Seven Cardinal Principles and Menorah Pledge Principles nominated by their peers.

Founders' Day 2021 Winners

Iván Stern, Argentina
Mason Levitt,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Canaan Estes,
Lonestar
Daniel Leibman,
Lonestar
Eyal Refaeli,
Lonestar
Sam Leschins,
Manhattan
Caleb Chernick,
Red River
Ariele Jinich,
Colombia
Marlene Volovitz,
Colombia
Ilana Rubenstein,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Mimi Wolk,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Orli Friedenberg,
Liberty

International Convention 2022 Winners

Lucia Teicher, Argentina
Irina Voiezki,
Argentina
Arielle Blumenfeld,
Central Region West
Yael Fefer,
Colombia
Marlene Volovitz,
Colombia
Sam Przybisiki
, Connecticut Valley
Montana Gura,
Eastern: North Carolina
Avi Kosofsky,
Eastern: North Carolina
Lindsay Pfeffer,
Eastern: North Carolina
Hadassah Sternfeld
, Eastern: Southeast
Aleksandr Loktev,
Estonia
Polina Morilova,
Estonia
Ester Nugis,
Estonia
Max Rubenstein,
Evergreen
Benjamin Kagan,
Great Midwest
Ethan Berke,
Greater Atlanta
Rachel Binderman,
Greater Atlanta
Noah Brager,
Greater Atlanta
Gavin Brown,
Greater Atlanta
Stuart Cohen,
Greater Atlanta
Charlie Collins,
Greater Atlanta
Scott Dobo,
Greater Atlanta
Zack Goldstein,
Greater Atlanta
Logan Katz,
Greater Atlanta
Jordan Levit,
Greater Atlanta
Jordy Levy,
Greater Atlanta
Jacob Rubin,
Greater Atlanta
Gil Slomka,
Greater Atlanta
Carson Wolff,
Greater Atlanta
Madison Landau,
Greater Jersey Hudson River: Central
Sarah Marchant,
Greater Jersey Hudson River: Central
Aaron Perrotta,
Greater Jersey Hudson River: Central
Holden Baris,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Noah Golden, Greater Jersey Hudson River: Northern
Daniella Krasney,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Addison Zucker,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Lauren Ross,
Hudson Valley
Sara Vero,
Hungary
Max Perry,
Kentucky Indiana Ohio
Taylor Levy,
Lake Ontario
Melissa Wilhelm,
Lake Ontario
Dalya Dunoff,
Liberty
Carly Hans,
Liberty
Jordana Harwitz,
Liberty
Jordana Harwitz,
Liberty
Julia Ravitz,
Liberty
Lauren Dauber,
Lonestar
Canaan Estes,
Lonestar
Levi Fox,
Lonestar
Alex Levy,
Lonestar
Anna Rosenbaum,
Lonestar
Joey Ross,
Lonestar
Sara Rozen,
Lonestar
Josh Rutman,
Lonestar
Jacob Silberlicht,
Lonestar
Ellie Stander,
Lonestar
Ben Steinberg,
Manhattan
Skylar Elbinger,
Michigan
Amy Robins,
Michigan
Jessica Robinss,
Michigan
Ella Young,
Michigan
Abigail Lev,
Nassau Suffolk
Julia Megibow,
Nassau Suffolk
Ella Johnsen,
New England
Thea Hanhivaara,
Nordics: Finland
Haylie Keller,
North Texas Oklahoma
Josh Rajunov,
North Texas Oklahoma
Rylin Bloom,
Northern Region East: Baltimore
Gabi Miller,
Northern Region East: Baltimore
Ben Talesnik,
Northern Region East: Baltimore
Shawn Agrawal,
Northern Region East: DC
Leah Barash,
Northern Region East: DC
Naomi Kales,
Northern Region East: DC
Brooke Seligman,
Northern Region East: Northern Virginia
Lelah Shapiro,
Pacific Western
Zuzanna WiewiĂłra,
Poland
Caleb Chernick,
Red River
Molly Malek,
Rocky Mountain
Hayden Marks,
Rocky Mountain
Matthew Merkulovich,
Rocky Mountain
Carly Milliken,
Rocky Mountain
Maya Izaki,
South Africa
Lindsay Krieger,
South Jersey
Kyle Lehrfeld,
South Jersey
Leah Wayne,
South Jersey
Jonah Weber,
South Jersey

The Anita Perlman Stand UP Award

Individuals who Stand UP and better their community through consistent and quality community service.

Founders' Day 2021 Winners

Ilana Rubenstein, Greater Jersey Hudson River: Northern
Mason Levitt,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Matthew Levin,
Manhattan
Jessica Robins,
Michigan
Audrey Kalb,
Northern Region East: DC

International Convention 2022 Winners

Iván Stern, Argentina
Mollie Herz,
Connecticut Valley
Samantha Przybisiki,
Connecticut Valley
Hadassah Sternfeld,
Eastern: Southeast
Addison Zucker,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Emily Koch,
Hudson Valley
Max Perry,
Kentucky Indiana Ohio
Canaan Estes,
Lonestar
Maya Friedberg,
Lonestar
Jacob Silberlicht,
Lonestar

The Arevut Explore Israel Award

Alephs and B’nai B’rith Girls who have gone above and beyond to advocate on behalf of and educate themselves and their peers about the Jewish State of Israel.

Founders' Day 2021 Winners

Lily Fleischmann, Greater Atlanta
Matthew Levin,
Manhattan
Taylor Levy,
North Texas Oklahoma
Jessica Robins,
Michigan
Candela Silveira,
Argentina

International Convention 2022 Winners

IIlana Rubenstein, Greater Jersey Hudson River: Northern
Addison Zucker,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Marnie Bloom,
Red River

The Shield of David Award of the Aleph Zadik Aleph

Alephs who have made outstanding leadership contributions and demonstrate unwavering commitment to fraternity.

International Convention 2021 Winners

Founders' Day 2021 Winners

The Silver Order of the Shield of David

Jason Calderon, Greater Jersey Hudson River: Central
Holden Baris,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Max Perry,
Kentucky Indiana Ohio
Adam Zelnicker,
Lake Ontario
Noah Beinart,
Lonestar
Canaan Estes,
Lonestar
Hudson Kalmans,
Lonestar
Aidan Lipscher,
Lonestar
Joey Ross,
Lonestar
Ben Glick,
Nassau Suffolk
Jack Elice,
New England
Matthew Royer,
Pacific Western
Ethan Katz,
United Kingdom & Ireland

The Bronze Order of the Shield of David

Jason Calderon, Greater Jersey Hudson River: Central
Holden Baris,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Max Perry, Kentucky Indiana Ohio
Adam Zelnicker,
Lake Ontario
Noah Beinart,
Lonestar
Sammy Eisenberg,
Lonestar
Canaan Estes,
Lonestar
Hudson Kalmans,
Lonestar
Daniel Leibman,
Lonestar
Aidan Lipscher,
Lonestar
Jake Massett,
Lonestar
Joey Ross,
Lonestar
Jacob Silberlicht,
Lonestar
Ben Glick,
Nassau Suffolk
Jack Elice,
New England
Matthew Royer,
Pacific Western
Ethan Katz,
United Kingdom & Ireland

International Convention 2022 Winners

The Silver Order of the Shield of David

Santiago Annes, Argentina
Ezequiel Dyner,
Argentina
David Fidda,
Argentina
Iván Stern,
Argentina
Omer Avital,
Central Region West
David Sternfeld,
Eastern: Southeast
Max Rubenstein,
Evergreen
Joshua Schwartz,
Great Midwest
Gavin Brown
, Greater Atlanta
Jordy Levy,
Greater Atlanta
Carson Wolff,
Greater Atlanta
Jason Calderon,
Greater Jersey Hudson River: Central
Aaron Perrotta,
Greater Jersey Hudson River: Central
Justin Baltuch,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Holden Baris,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Noah Golden,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Tj Katz
, Greater Jersey Hudson River: Northern
Abe Friedland,
Hudson Valley
Asher Kohn,
Hudson Valley
Max Perry,
Kentucky Indiana Ohio
Ben Steinberg,
Lake Ontario
Brett Spivack,
Liberty
Siegel Brad,
Lonestar
Joshua Danziger,
Lonestar
Canaan Estes,
Lonestar
Levi Fox,
Lonestar
Evan Melman,
Lonestar
Finn Naggar,
Lonestar
Joey Ross,
Lonestar
Josh Rutman,
Lonestar
Jacob Silberlicht,
Lonestar
Byron Strug,
Lonestar
Evan Broad,
Michigan
Sam Melder,
Michigan
Carson Busch,
Mid-America: St. Louis
Zac Cantor,
Mid-America: St. Louis
Samuel Deutsch,
Mid-America: St. Louis
Jeremy Abel,
Nassau Suffolk
Adam Crasnow,
North Florida
Hank Immerman,
North Texas Oklahoma
Ryan Cohen,
Northern Region East: Baltimore
Jack Goldman,
Northern Region East: Baltimore
Jared Simon,
Northern Region East: Baltimore
Ethan Dobres,
Ohio Northern
Keaton Gall,
Red River
Ethan Levene,
Red River
Nathaniel Lisak,
Red River
Hayden Marks,
Rocky Mountain
Max Gaffin,
South Jersey
Sander Schwartz,
South Jersey
Itai Umansky,
Uruguay

The Bronze Order of the Shield of David

Santiago Annes, Argentina
Ezequiel Dyner,
Argentina
David Fidda,
Argentina
Iván Stern,
Argentina
Omer Avital,
Central Region West
David Sternfeld,
Eastern: Southeast
Max Rubenstein,
Evergreen
Joshua Schwartz,
Great Midwest
Gavin Brown,
Greater Atlanta
Jordy Levy,
Greater Atlanta
Carson Wolff,
Greater Atlanta
Jason Calderon,
Greater Jersey Hudson River: Central
Aaron Perrotta,
Greater Jersey Hudson River: Central
Justin Baltuch,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Holden Baris,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Noah Golden,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Tj Katz,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Abe Friedland,
Hudson Valley
Asher Kohn,
Hudson Valley
Max Perry,
Kentucky Indiana Ohio
Ben Steinberg,
Lake Ontario
Brett Spivack,
Liberty
Siegel Brad,
Lonestar
Joshua Danziger,
Lonestar
Canaan Estes,
Lonestar
Levi Fox,
Lonestar
Evan Melman,
Lonestar
Finn Naggar,
Lonestar
Joey Ross,
Lonestar
Josh Rutman,
Lonestar
Jacob Silberlicht,
Lonestar
Byron Strug,
Lonestar
Evan Broad,
Michigan
Sam Melder,
Michigan
Carson Busch,
Mid-America: St. Louis
Zac Cantor,
Mid-America: St. Louis
Samuel Deutsch,
Mid-America: St. Louis
Jeremy Abel,
Nassau Suffolk
Adam Crasnow,
North Florida
Hank Immerman,
North Texas Oklahoma
Ryan Cohen,
Northern Region East: Baltimore
Alex Damareck,
Northern Region East: Baltimore
Jack Goldman,
Northern Region East: Baltimore
Jared Simon,
Northern Region East: Baltimore
Ethan Dobres,
Ohio Northern
Keaton Gall,
Red River
Ethan Levene,
Red River
Nathaniel Lisak,
Red River
Hayden Marks,
Rocky Mountain
Max Gaffin,
South Jersey
Sander Schwartz,
South Jersey
Itai Umansky,
Uruguay

The Tree of Life Recruitment Award

Alephs who have grown the Aleph Zadik Aleph by welcoming at least six new members into the International Order.

Founders' Day 2021 Winners

Ezequiel Dyner, Argentina
Gavin Brown,
Greater Atlanta
Jason Calderon,
Greater Jersey Hudson River: Central
Noah Beinart,
Lonestar
Sam Leschins,
Manhattan
Ethan Katz,
United Kingdom & Ireland

International Convention 2021 Winners

David Fidda, Argentina
Iván Stern,
Argentina
Omer Avital,
Central Region West
Omry Bejerano,
Central Region West
Jasper Vyda,
Central Region West
David Sternfeld,
Eastern: Southeast
Max Rubenstein,
Evergreen
Evan Goldman,
Gold Coast
Ezra Erlebacher,
Great Midwest
Joshua Schwartz,
Great Midwest
Ethan Berke,
Greater Atlanta
Jason Calderon,
Greater Jersey Hudson River: Central
Sam Scherze
r, Greater Jersey Hudson River: Central
Holden Baris,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Noah Golden,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Tj Katz,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Ryder Nightingale,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Max Perry,
Kentucky Indiana Ohio
Brett Spivack,
Liberty
Joshua Danziger,
Lonestar
Brady Dow,
Lonestar
Canaan Estes,
Lonestar
Levi Fox,
Lonestar
Zev Goetz,
Lonestar
Alexander Levy,
Lonestar
Josh Rutman,
Lonestar
Brad Siegel,
Lonestar
Jacob Silberlicht,
Lonestar
Noah Ward,
Mountain
Joshua Formaggio,
New England
Gabe Gatt,
New England
Sam Navarro,
Northern Region East: DC
Nathan Osheroff,
Northern Region East: DC
Ethan Levene,
Red River
Hayden Marks,
Rocky Mountain
Noah Bender,
South Jersey
Kyle Lehrfeld,
South Jersey
Itai Umansky,
Uruguay

The Star of Deborah Award of the B'nai B'rith Girls

B’nai B’rith Girls who have made outstanding leadership contributions and demonstrate unwavering commitment to sisterhood.

Founders' Day 2021 Winners

The Gold Order of the Star of Deborah

JazmĂ­n Jakubowicz, Argentina
Mia Scaliter,
Argentina
Yael Cuperman,
Colombia
Lily Fleischmann,
Greater Atlanta
Madelyn Most,
Greater Jersey Hudson River: Central
Jamie Freedman,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Ilana Rubenstein,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Addison Zucker,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Leah Stein,
Lake Ontario
Anna Bronk,
Lonestar
Haylen Cohen,
Lonestar
Bailey Eichelbaum,
Lonestar
Josie Feldman,
Lonestar
Maya Friedberg,
Lonestar
Aliyah Levine,
Lonestar
Leore Nates,
Lonestar
Carly Silverstein,
Lonestar
Abbey Stein,
Lonestar
Brooke Kraizer,
Mid-America: St. Louis
Ilanna Feldman,
North Texas Oklahoma
Taylor Levy,
North Texas Oklahoma
Marnie Bloom,
Red River
Madison Hansen,
Rocky Mountain
Lilla Fleischmann,
South Africa
Lizzie Kaiser,
Wisconsin

The Silver Order of the Star of Deborah

Camila Bustin, Argentina
JazmĂ­n Jakubowicz,
Argentina
Mia Scaliter,
Argentina
Yael Cuperman,
Colombia
Lily Fleischmann,
Greater Atlanta
Madelyn Most,
Greater Jersey Hudson River: Central
Sam Cohen,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Jamie Freedman,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Izzy Login,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Ilana Rubenstein,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Addison Zucker,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Mattie Silberfein,
Hudson Valley
Leah Stein,
Lake Ontario
Brynn Lepow,
Liberty
Anna Bronk,
Lonestar
Megan Carson,
Lonestar
Haylen Cohen,
Lonestar
Bailey Eichelbaum,
Lonestar
Josie Feldman,
Lonestar
Maya Friedberg,
Lonestar
Aliyah Levine,
Lonestar
Leore Nates,
Lonestar
Amy Nossal,
Lonestar
Isabella Provada,
Lonestar
Carly Silverstein,
Lonestar
Abbey Stein,
Lonestar
Jaelin Su,
Lonestar
Ashley Taibel,
Lonestar
Samantha Wexler,
Lonestar
Bar Yaari,
Lonestar
Brooke Kraizer,
Mid-America: St. Louis
Bree Serenco,
Mountain
Ilanna Feldman,
North Texas Oklahoma
Taylor Levy,
North Texas Oklahoma
Naomi Kales,
Northern Region East: DC
Nora Silverstein,
Northern Region East: DC
Marnie Bloom,
Red River
Sarah Marks,
Red River
Madison Hansen,
Rocky Mountain
Lilla Fleischmann,
South Africa
Lizzie Kaiser,
Wisconsin

International Convention 2022 Winners

The Gold Order of the Star of Deborah

Camila Bustin, Argentina
Constanza Canale,
Argentina
Janice Kovo,
Argentina
Carola Orbuch,
Argentina
Violeta Saul,
Argentina
Carolina Widder,
Argentina
Sophie Haber,
Big Apple
Gabrielle Levine,
Big Apple
Jillian Maiorano,
Big Apple
Rachel Wolk
, Big Apple
Tammy Esquenazi,
Colombia
Marlene Volovitz,
Colombia
Samantha Przybisiki,
Connecticut Valley
Kyra Shevis,
Connecticut Valley
Rachel Potier,
Eastern: North Carolina
Emma Sherrill,
Eastern: North Carolina
Hadassah Sternfeld,
Eastern: Southeast
Meira Fiber-Munro,
Evergreen
Rachel Soued,
Gold Coast
Rachel Binderman,
Greater Atlanta
Madison Landau,
Greater Jersey Hudson River: Central
Sarah Marchant,
Greater Jersey Hudson River: Central
Rachel Osias, Greater Jersey Hudson River: Central
Taylor Dannis,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Jamie Freedman,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Daniella Krasney,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Lily McGarr,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Ilana Rubenstein,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Addison Zucker,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Madeline Marlowe,
Hudson Valley
Jess Daninhirsch, K
eystone Mountain
Taylor Levy,
Lake Ontario
Arli Marans,
Lake Ontario
Orli Friedenberg,
Liberty
Carly Hans, Liberty
Lauren Kelley,
Liberty
Brynn Lepow,
Liberty
Shira Babajanov,
Lonestar
Josie Feldman,
Lonestar
Anna Rosenbaum,
Lonestar
Sara Rozen,
Lonestar
Maya Schlanger,
Lonestar
Ellie Stander,
Lonestar
Lucy Karp,
Manhattan
Lily Pazner,
Michigan
Abby Kaufman,
Mid-America: Omaha
Mikaela Snitzer,
Mid-America: St. Louis
Sadie Feinberg,
Mountain
Shayna Gavartin,
Mountain
Lilah Kaplan,
Mountain
Courtney Saxe,
Mountain
Alex Damast,
Nassau Suffolk
Alyssa Feig,
Nassau Suffolk
Abigail Lev,
Nassau Suffolk
Sydney Levine,
Nassau Suffolk
Carley Nayer,
Nassau Suffolk
Louisa Caplan,
New England
Kylie Bell,
North Florida
Maya Gluck,
North Florida
Ashley Abrahams,
North Texas Oklahoma
Aliyah Blasband,
North Texas Oklahoma
Gabriella Cohen,
Northern Region East: Baltimore
Rebecca Fishkin, Northern Region East: Baltimore
Naomi Kales,
Northern Region East: DC
Lexi Rubin,
Northern Region East: DC
Lauren Safra,
Northern Region East: DC
Nora Silverstein,
Northern Region East: DC
Lindsey Tanenholz,
Northern Region East: DC
Maryn Newman,
Northern Region East: Northern Virginia
Leah Campbell,
Northwest Canada
Mira Swirsky,
Ohio Northern
Zoe Green,
Pacific Western
Sammy Silver,
Pacific Western
Marnie Bloom,
Red River
Sophie Braunstein,
Red River
Finley Altman,
Rocky Mountain
Alyssa Kaufmann,
Rocky Mountain
Ofri Leshem,
Rocky Mountain
Molly Malek,
Rocky Mountain
Carly Milliken,
Rocky Mountain
Lilla Fleischmann,
South Africa
Zoey Fleishman,
South Jersey
Abigail Goldman,
South Jersey
Ari Schwartz,
South Jersey
Elyse Schwartz,
South Jersey

The Silver Order of the Star of Deborah

Camila Bustin, Argentina
Constanza Canale,
Argentina
Maia Erlich,
Argentina
Rocio Feilbogen,
Argentina
Juana Kirzner,
Argentina
Catalina Kogan,
Argentina
Janice Kovo,
Argentina
Isabel Lew,
Argentina
Carola Orbuch,
Argentina
Violeta Saul,
Argentina
Irina Voiezki,
Argentina
Lara Weinstein,
Argentina
Carolina Widder,
Argentina
Sophie Haber,
Big Apple
Gabrielle Levine,
Big Apple
Jillian Maiorano,
Big Apple
Rachel Wolk,
Big Apple
Maya Sofer,
Central Region West
Tammy Esquenazi,
Colombia
Yael Fefer,
Colombia
Sara Lechter,
Colombia
Daniela Lechter,
Colombia
Marlene Volovitz,
Colombia
Cece Cummins,
Connecticut Valley
Ariel Levine,
Connecticut Valley
Samantha Przybisiki,
Connecticut Valley
Kyra Shevis,
Connecticut Valley
Rachel Potier,
Eastern: North Carolina
Emma Sherrill,
Eastern: North Carolina
Hadassah Sternfeld,
Eastern: Southeast
Meira Fiber-Munro,
Evergreen
Alisa Feldman,
Gold Coast
Rachel Soued,
Gold Coast
Rachel Binderman,
Greater Atlanta
Ruby Frohman,
Greater Atlanta
Sabrina Friedman,
Greater Jersey Hudson River: Central
Madison Landau,
Greater Jersey Hudson River: Central
Sarah Marchant,
Greater Jersey Hudson River: Central
Rachel Osias,
Greater Jersey Hudson River: Central
Taylor Dannis,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Jamie Freedman,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Daniella Krasney,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Lily McGarr,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Ilana Rubenstein,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Addison Zucker,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Madeline Marlowe,
Hudson Valley
Jess Daninhirsch,
Keystone Mountain
Taylor Levy,
Lake Ontario
Arli Marans,
Lake Ontario
Orli Friedenberg,
Liberty
Carly Hans, Liberty
Jordana Harwitz,
Liberty
Lauren Kelley,
Liberty
Brynn Lepow,
Liberty
Julia Ravitz,
Liberty
Shira Babajanov,
Lonestar
Josie Feldman,
Lonestar
Mia Phillips,
Lonestar
Anna Rosenbaum,
Lonestar
Sara Rozen,
Lonestar
Maya Schlanger,
Lonestar
Ellie Stander,
Lonestar
Lucy Karp,
Manhattan
Skylar Elbinger,
Michigan
Lily Pazner,
Michigan
Ella Young,
Michigan
Abby Kaufman,
Mid-America: Omaha
Mikaela Snitzer,
Mid-America: St. Louis
Sadie Feinberg,
Mountain
Shayna Gavartin,
Mountain
Lilah Kaplan,
Mountain
Samantha Kiser,
Mountain
Courtney Saxe,
Mountain
Alex Damast,
Nassau Suffolk
Alyssa Feig,
Nassau Suffolk
Ryan Fenster,
Nassau Suffolk
Cayla Katz,
Nassau Suffolk
Abigail Lev,
Nassau Suffolk
Sydney Levine,
Nassau Suffolk
Carley Nayer,
Nassau Suffolk
Louisa Caplan,
New England
Kylie Bell,
North Florida
Maya Gluck,
North Florida
Ashley Abrahams,
North Texas Oklahoma
Aliyah Blasband,
North Texas Oklahoma
Talia Stoller,
North Texas Oklahoma
Gabriella Cohen,
Northern Region East: Baltimore
Rebecca Fishkin,
Northern Region East: Baltimore
Hannah Swird,
Northern Region East: Baltimore
Aliza Bellas,
Northern Region East: DC
Naomi Kales,
Northern Region East: DC
Hannah Resnick,
Northern Region East: DC
Lexi Rubin,
Northern Region East: DC
Lauren Safra,
Northern Region East: DC
Nora Silverstein,
Northern Region East: DC
Lindsey Tanenholz,
Northern Region East: DC
Maryn Newman,
Northern Region East: Northern Virginia
Leah Campbell,
Northwest Canada
Mira Swirsky
, Ohio Northern
Zoe Green,
Pacific Western
Sammy Silver,
Pacific Western
Marnie Bloom,
Red River
Sophie Braunstein,
Red River
Alix Ganetsky,
Red River
Finley Altman
, Rocky Mountain
Alyssa Kaufmann,
Rocky Mountain
Ofri Leshem,
Rocky Mountain
Molly Malek,
Rocky Mountain
Carly Milliken,
Rocky Mountain
Lilla Fleischmann,
South Africa
Zoey Fleishman,
South Jersey
Abigail Goldman,
South Jersey
Sophie Neuwirth,
South Jersey
Ari Schwartz,
South Jersey
Elyse Schwartz,
South Jersey

The Eternal Light Recruitment Award of the B'nai B'rith Girls

B’nai B’rith Girls who have grown the B’nai B’rith Girls by welcoming at least six new members into the International Order.

Founders' Day 2021 Winners

Luisa David, Australia
Noa Miasnik,
Central Region West
Madelyn Most,
Greater Jersey Hudson River: Central
Sarah Zoller,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Brynn Lepow,
Liberty
Haylen Cohen,
Lonestar
Bailey Eichelbaum,
Lonestar
Maya Friedberg,
Lonestar
Isabella Provada,
Lonestar
Bar Yaari,
Lonestar
Brooke Kraizer,
Mid-America: St. Louis
Alexa Helder,
Nassau Suffolk
Samantha Sternberg,
Pacific Western
Adelle Bloom,
Red River
Ellie Bombel,
Rocky Mountain

International Convention 2022 Winners

Constanza Canale, Argentina
Catalina Kogan,
Argentina
Isabel Lew,
Argentina
Gal Rubel,
Argentina
Violeta Saul,
Argentina
Carolina Widder,
Argentina
Maayan Pendler,
Central Region West
Naomi Sabes,
Central Region West
Yael Fefer,
Colombia
Marlene Volovitz,
Colombia
Samantha Przybisiki,
Connecticut Valley
Dara Weinstein
, Connecticut Valley
Abigail Hodus,
Delta
Emma Sherrill, Eastern: North Carolina
Hadassah Sternfeld,
Eastern: Southeast
Ruthie Zeidman,
Evergreen
Isabella Levine,
Gold Coast
Taylor Levine,
Gold Coast
Morgan Schnedier,
Gold Coast
Sophie Golden,
Great Midwest
Madison Landau,
Greater Jersey Hudson River: Central
Sarah Marchant
, Greater Jersey Hudson River: Central
Lily McGarr,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Logan Rosner,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Addison Zucker,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Madeline Marlowe,
Hudson Valley
Sarah Glogauer,
Lake Ontario
Taylor Levy,
Lake Ontario
Orli Friedenberg,
Liberty
Carly Hans,
Liberty
Jordana Harwitz,
Liberty
Brynne Mushlin,
Liberty
Julia Ravitz,
Liberty
Caroline Schure,
Liberty
Megan Carson,
Lonestar
Mia Phillips,
Lonestar
Anna Rosenbaum,
Lonestar
Ellie Stander,
Lonestar
Lucy Karp,
Manhattan
Sadie Feinberg,
Mountain
Naomi Amram,
Nassau Suffolk
Chase Brodsky, N
assau Suffolk
Keira Flamen,
Nassau Suffolk
Ava Mogelefsky,
Nassau Suffolk
Michelle Rosner,
Nassau Suffolk
Lauren Mularczyk,
New England
Thea Hanhivaara,
Nordics: Finland
Maya Gluck,
North Florida
Aliyah Blasband,
North Texas Oklahoma
Lily Wolf,
Northern Region East: Baltimore
Maia Byala,
Northern Region East: DC
Fiona Godes,
Northern Region East: DC
Maya Halpern,
Northern Region East: DC
Lexi Rubin,
Northern Region East: DC
Nora Silverstein,
Northern Region East: DC
Rebecca Tow,
Northern Region East: DC
Mira Swirsky,
Ohio Northern
Hailey Weisberg,
Ohio Northern
Zoe Green,
Pacific Western
Sammy Silver,
Pacific Western
Sarah Marks,
Red River
Finley Altman,
Rocky Mountain
Emi Asarch,
Rocky Mountain
Ariana Erlich,
Rocky Mountain
Madison Hansen,
Rocky Mountain
Molly Malek,
Rocky Mountain
Shira Merenstein,
Rocky Mountain
Carly Milliken,
Rocky Mountain
Lior Kolman,
South Africa

The International Service Fund (ISF) Clubs

AZA, BBG, and BBYO chapters around the world who show an unwavering commitment to raising, prioritizing, and distributing much needed tzedakah around the globe.

Silver Level

Rubin Kaplan AZA #841, North Texas Oklahoma
‍Simon Atlas AZA #126, Northern Region East: DC
‍Ahavah BBG #2289, Northern Region East: DC
D'Vash BBG #956, Pacific Western

Bronze Level

Rose Belz Kriger BBG #537, Cotton States
‍Shaina BBG #1618, Eastern: North Carolina
‍Randy Reisbord AZA #1935, Lonestar
‍Morton Lewis AZA #135, North Texas Oklahoma
‍Ashkelon BBYO #5407, Northern Region East: Baltimore
‍Beyla BBG #2546, Northern Region East: DC
Evan Shapiro AZA #313, Michigan
D'Vash BBG #956, Pacific Western

The BBYO Stand UP Gemilut Chasidim Award

AZA, BBG and BBYO chapters around the world that participated in direct, indirect and philanthropic service and advocacy efforts in their local community in above and beyond ways.

Gold Level

Yachad BBG #41, Greater Jersey Hudson River: Northern

Silver Level

Judah BBG #5395, Connecticut Valley
‍Achva BBG #124, Connecticut Valley
‍L'Chayim BBYO, Connecticut Valley
‍Randy Reisbord AZA #1935, Lonestar

Bronze Level

Aviva BBG #2509, Great Midwest
‍Shorashim BBG #2493, Greater Atlanta
‍Tikvah BBG #2020, Greater Jersey Hudson River: Central

Founders' Day 2021 Winners

G'varim AZA #1281, Central Region West
B'yachad BBG #2495,
Greater Atlanta
Livingston AZA #2361,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Randy Reisbord AZA #1935,
Lonestar
Douglas Loeb AZA #1521,
Lonestar

International Convention 2022 Winners

Dimion BBYO #5613, Argentina
Ligdol BBYO #5044,
Argentina
Charleston BBYO,
Eastern: Southeast
Livingston AZA #2361,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Douglas Loeb AZA #1521,
Lonestar
Randy Reisbord AZA #1935,
Lonestar

The Henry Monsky Chapter Excellence Award of the Aleph Zadik Aleph

Excellent AZA chapter operations: growing membership, diverse programming, and consistent international involvement.

Founders' Day 2021 Winners

Tibor Rubin AZA #875, Lonestar

International Convention 2022 Winners

Haganah AZA #2379, Great Midwest
Frank Fierman AZA #2233,
Greater Atlanta
Kol Ram AZA #2557,
Greater Atlanta
Livingston AZA #2361,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Yitzhak Rabin AZA #2562,
Liberty
Capital AZA #2548,
Lonestar
Douglas Loeb AZA #1521,
Lonestar
Randy Reisbord AZA #1935,
Lonestar
Tibor Rubin AZA #875,
Lonestar
Esperanto AZA #2481,
Mid-America: St. Louis
New Frontier AZA #1512,
Nassau Suffolk
Chesapeake AZA #817,
Northern Region East: Baltimore

The Miriam Albert Chapter Excellence Award of the B'nai B'rith Girls

Excellent BBG chapter operations: growing membership, diverse programming, and consistent international involvement.

Founders' Day 2021 Winners

Chai BBG #1728, Central Region West
Ra'naan BBG #2534,
Lonestar
William S. Malev BBG #1866,
Lonestar
Ahavah BBG #2303,
Nassau Suffolk
D'Vash BBG #956,
Pacific Western

International Convention 2022 Winners

Jerusalem Shel Zahav BBG #1516, Central Region West
Chai Chaverim BBG #552,
Eastern: North Carolina
Lehavah BBG #2527,
Greater Atlanta
Mizrah BBG #2548,
Greater Atlanta
Pascack Valley BBG #1096,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Kochavim BBG #1635,
Liberty
Kol Echad BBG #2555,
Liberty
BBG #63,
Lonestar
Henry Barnston BBG #318,
Lonestar
Ra'naan BBG #2534,
Lonestar
Stephen S. Wise BBG #2040,
Lonestar
William S. Malev BBG #1866,
Lonestar
Aliyah BBG #1208,
Michigan
MZ Yoshanah BBG #2053,
Mid-America: Omaha
Emunah BBG #2525,
Nassau Suffolk
Masada BBG #1519,
Nassau Suffolk
Mishpucha BBG #2547,
New England
Ginny Weinstein BBG #1604,
North Texas Oklahoma
Achot BBG #2383,
Northern Region East: Baltimore
Orali BBG #1798,
Northern Region East: Baltimore
Chaia BBG #220,
Ohio Northern
Kochavim BBG #2513,
Pacific Western

The Maurice Bisgyer Chapter Excellence Award for BBYO Chapters

Excellent BBYO chapter operations: growing membership, diverse programming, and consistent international involvement.

International Convention 2022 Winners

Dimion BBYO #5613, Argentina
Ligdol BBYO #5044,
Argentina
Israel — Maccabi Tzair: Modi'in,
Israel — Maccabi Tzair
Noar Latvia BBYO,
Latvia
Shelanu BBYO #5595,
South Africa

Staff and Advisors Awards

Recognizing our adult staff and advisor communities for their tireless work for our teens.

International Convention 2022 Winners

Genna Miller, Regional Director: Liberty
Ari Handel,
Director: Inclusion
Philip Cramer, Regional Director: North Texas Oklahoma
Arnie Weiner Professional Excellence Award
Todd Kay Chesed Award
Summer Spotlight Award