THE TEAM
BEHIND IC

Meet the Team Who Makes IC a Reality

A global event at IC’s scale takes a worldwide team of excellent leaders. Each year, Alephs and B’nai B’rith Girls apply for hundreds of roles to leverage their talents to build an unprecedented experience that outdoes itself every year. We have immense gratitude for the team below who has worked tirelessly to pull this event off.

If IC’s energy inspires you to take a more active role in the Movement, explore the Lead Hub for dozens of year-round opportunities to partner with your peers on big projects and exciting endeavors underway right now.

97th Grand Board of the Aleph Zadik Aleph and 77th International Board of the B'nai B'rith Girls

Jared

Wilen

South Jersey

97th Grand Aleph Godol

Emma

Zentner

Red River

77th Anita M. Perlman International N'siah

Ben

Berkeley

Great Midwest

97th Grand Aleph S'gan

Avi

Gorodetski

Northern Region East: DC

77th International S'ganit

Matt

Grossman

Northern Region East: Baltimore

31st Grand Aleph Moreh

Lilly

Polakoff

Northern Region East: Baltimore

30th International Aym Ha'Chaverot

Danny

Freedman

Northern Region East: Baltimore

33rd Grand Aleph Shaliach

Dani

Koplin

Manhattan

33rd International Sh'licha

Andrew

Daitch

North Texas Oklahoma

97th Grand Aleph Mazkir

Jess

Ilin

Greater Jersey Hudson River: Northern

77th International Mazkirah

Ben

Talesnik

Northern Region East: Baltimore

4th Grand Aleph Gizbor

Ruthie

Price

Connecticut Valley

4th International Gizborit

IC Steering Team

IC Steering Leadership

Iana

Anadoliiska

Bulgaria

Global Ambassadors Coordinator

Shir

Arbuz

Israel - Maccabi Tzair

Senior Experience Captain

Adi

Ayache

South Africa

Global Ambassadors Coordinator

Madison

Ballis

Mountain

Talent Admin

Jonah

Baram

Keystone Mountain

Senior Experience Captain

Leah

Barash

Northern Region East: DC

JE: Havdalah Admin

Ellie

Bombel

Rocky Mountain

Experience Admin

Gavin

Brown

Greater Atlanta

Summit Coordinator

Samantha

Bruckner

Hudson Valley

JE: J-Lab Exhibits Captain

Ava

Caiati

Nassau Suffolk

BBG Lounge Captain

Zac

Cantor

Mid-America: St. Louis

Sports and Wellness Captain

Sophie

Citron

Connecticut Valley

Music Studio Captain

Gabriella

Cohen

Northern Region East: Baltimore

BBYO Block Party Captain

Meghan

Cohen

Greater Jersey Hudson River: Central

JE: Kabbalat Shabbat Admin

Avi

Cohn

Rocky Mountain

AZA Lounge Captain

Samantha

Cooper

Northern Region East: Baltimore

Global Ambassadors Coordinator

Adam

Crasnow

North Florida

Programming Admin

Joshua

Danziger

Lonestar

JE: J-Lab Services and Program Captain

Jadyn

Davidson

Keystone Mountain

Limmud Captain

Samuel

Deutsch

Mid-America: St. Louis

Green Team Lead

David

Dorfman

Eastern: Virginia

JE: J-Lab Services and Program Captain

Ezequiel

Dyner

Argentina

Global Cafe Captain

Sarah

Eisenberg

Nassau Suffolk

JE: Shabbat Atmosphere Admin

Jack

Elice

New England

Programming Admin

Rocio

Feilbogen

Argentina

Oneg Captain

Nora

Feinberg

Mountain

JE: Saturday Morning Admin

Audrey

Feld

Northern Region East: Northern Virginia

Summit Coordinator

Sol

Fiterman

Argentina

Global Ambassadors Coordinator

Abigail

Fixel

North Florida

Music Studio Captain

Zoe

Flamen

Nassau Suffolk

BBYO Block Party Captain

Lilla

Fleischmann

South Africa

Stakeholders Admin

Zoey

Fleishman

South Jersey

Sports and Wellness Captain

Kaitlin

Footlik

Great Midwest

Separates Captain

Alexander

Forgosh

Liberty

Talent Admin

Joshua

Formaggio

New England

LEADS Admin

Levi

Fox

Lonestar

AZA Lounge Captain

Abe

Friedland

Hudson Valley

Sports and Wellness Captain

Max

Gaffin

South Jersey

Talent Admin

Ben

Glick

Nassau Suffolk

Stand UP Project Captain

Emma

Goldfarb

Manhattan

Separates Captain

Elizabeth

Goldstein

Eastern: Virginia

Talent Admin

Riley

Goodfriend

Delta

BBG Lounge Captain

Mia

Graybow

Big Apple

Summit Coordinator

Gabe

Green

Mountain

Talent Admin

Montana

Gura

Eastern: North Carolina

Green Team Lead

Sophie

Haber

Big Apple

Programming Admin

Levi

Hancock

Liberty

Summit Coordinator

Jason

Harris

Gold Coast

Experience Admin

Aiden

Holstein

Great Midwest

LEADS Admin

Averie

Jacobson

Northern Region East: Northern Virginia

LEADS Admin

Jonas

Kannady

Delta

Operations Admin

Ethan

Katz

United Kingdom & Ireland

Global Ambassadors Coordinator

Abby

Kaufman

Mid-America: Omaha

Programming Admin

Grayson

Kaufman

Eastern: North Carolina

Zen Zone Captain

Ryan

Kertzner

Nassau Suffolk

Stakeholders Admin

Alicia

King

Australia

Global Ambassadors Coordinator

Cooper

Kirschner

Nassau Suffolk

Festival Captain

David

Klein

Northern Region East: Baltimore

Global Week Coordinator

Leah

Koeppel

Nassau Suffolk

Community Service Captain

Irina

Kozak

JDC's Active Jewish Teens: Ukraine

Global Ambassadors Coordinator

Dylan

LaBorwit

Northern Region East: DC

Separates Captain

Abigail

Lev

Nassau Suffolk

Talent Admin

Mateo

Levin

Manhattan

JE: J-Lab Admin

Mason

Levitt

Greater Jersey Hudson River: Northern

JE: J-Lab Admin

Jordan

Levy

Greater Atlanta

Separates Captain

Talia

Lunken

Northern Region East: Baltimore

Experience Admin

Sarah

Marchant

Greater Jersey Hudson River: Central

Talent Admin

Micah

Margolis

Liberty

Music Studio Captain

Louie

Philip

Evergreen

Stakeholders Admin

Sam

Pollak

New England

JE: Havdalah Admin

Zoe

Price

Pacific Western

Operations Admin

Josh

Rajunov

North Texas Oklahoma

JE: Kabbalat Shabbat Admin

Charlie

Ratterman

Mountain

Stakeholders Admin

Jolie

Ring

Great Midwest

Stakeholders Admin

Jessica

Robins

Michigan

Global Cafe Captain

Joseph

Ross

Lonestar

JE: Saturday Morning Admin

Danielle

Rudd

North Florida

Senior Experience Captain

Josh

Rutman

Lonestar

Experience Admin

Kornél

Salamon

Nordics: Finland

Global Ambassadors Coordinator

Lucía

Sarano

Argentina

LEADS Admin

Violeta

Saul

Argentina

Global Ambassadors Coordinator

Morgan

Schrier

Delta

Experience Admin

Evan

Schrier

Delta

Summit Coordinator

Joshua

Schwartz

Great Midwest

BBYO Block Party Captain

Sander

Schwartz

South Jersey

Workshop Captain

Abigail

Seigel

Northern Region East: Northern Virginia

BBG Lounge Captain

Jenna

Shaps

Kentucky Indiana Ohio

Summit Coordinator

Brad

Siegel

Lonestar

Sports and Wellness Captain

Jared

Simon

Northern Region East: Baltimore

Talent Admin

Aleksandar

Solarov

Balkans: Serbia

Global Ambassadors Coordinator

Ivan

Stern

Argentina

JE: Shabbat Atmosphere Admin

Samantha

Sternberg

Pacific Western

BBYO Block Party Captain

Hadassah

Sternfeld

Eastern: Southeast

Operations Admin

Maxwell

Stone

Miami

AZA Lounge Captain

Ellia

Torkian

Pacific Western

Global Cafe Captain

Itai

Umansky

Uruguay - Macabi Tzair

Experience Admin

Irina

Voiezki

Argentina

Stakeholders Admin

Jeremy

Young

Connecticut Valley

Community Service Captain

Ella

Zolot

Eastern: North Carolina

JE: J-Lab Admin

AZA Lounge Committee

Alexander Damareck, Northern Region East: Baltimore
Ari Sudikoff, Con
necticut Valley
Eli Maker,
Mid-America: Kansas City
Gabriel Josefson,
Great Midwest
Holden Baris,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Jeremy Gothard,
North Texas Oklahoma
Judah Moskovitz,
Vancouver
Matthew Rudolph,
Northern Region East: DC
Seth Krosin,
Northern Region East: Baltimore
TJ Katz,
Greater Jersey Hudson River: Northern

BBG Lounge Committee

Aliza Ellenby, Evergreen
Ariana Erlich,
Rocky Mountain
Emma Feldbaum,
Manhattan
Hannah Marmor,
Nassau Suffolk
Jamie Bernstein,
Nassau Suffolk
Josie Feldman,
Lonestar
Lucy Weiner,
Mountain
Madison Landau,
Greater Jersey Hudson River: Central
Maia Erlich,
Argentina
Olivia Reich,
Hudson Valley
Rose Gallatin,
Michigan
Sam Swerdloff,
Nassau Suffolk
Samantha Przybisiki,
Connecticut Valley
Samantha Kiser,
Mountain

BBYO Block Party Committeee

Alyssa Kaufmann, Rocky Mountain
Audrey Bennett, Northern Region East: DC
Carly Milliken,
Rocky Mountain
Courtney Saxe,
Mountain
Danielle Charlip,
Gold Coast
Ilana Rubenstein,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Juana Kirzner,
Argentina
Lucy Wile,
Nassau Suffolk
Silvie Richards,
South Africa
Zoe Green,
Pacific Western

Global Cafe Committee

Chance Morrow, Pacific Western
Gianna Lampert,
Mountain
Isabel Lew,
Argentina
Lucia Teicher,
Argentina
Rachel Potier,
Eastern: North Carolina
Shay-Lee Geva,
South Africa
Shelby Bernstein,
Connecticut Valley
Taya Allardice,
South Africa
Yael Fefer,
Colombia

Green Team

Alex Kugler, Mid-America: Omaha
Ariella Ayenesazan,
Greater Atlanta
Carola Orbuch,
Argentina
David Mazur,
Delta
Jessica Healy,
Greater Jersey Hudson River: Central
Jonah Beckenstein,
Lake Ontario
Julia Pedersen,
Michigan
Rachel Wolk,
Big Apple

J-Lab Exhibits Committee

Aaron Perrotta, Greater Jersey Hudson River: Central
Ari Meyer,
Northern Region East: DC
Ariel Guttman,
Nassau Suffolk
Emma Ziff,
Liberty
Emma Dorfman,
Nassau Suffolk
Haylie Keller,
North Texas Oklahoma
Sydney Levine,
Nassau Suffolk

J-Lab Services and Program Committee

Adar Tabo, Israel - Maccabi Tzair
Alana Fabregas,
Nassau Suffolk
Heather Kletzky,
Rocky Mountain
Jedd Frydman,
Hudson Valley
Kaitlyn Rosenzweig,
Nassau Suffolk
Pearly Gal-edd, Northern Region East: DC
Ruby Borer,
Australia

Kabbalat Shabbat Committee

Anne Wang, Greater Jersey Hudson River: Central
Ashley Abrahams,
North Texas Oklahoma
Elizabeth Feldstein,
Keystone Mountain
Ellie Stander,
Lonestar
Gil Slomka,
Greater Atlanta
Hannah Gentry,
Nassau Suffolk
Jacob Rubin,
Greater Atlanta
Jason Calderon,
Greater Jersey Hudson River: Central
Lilly Fox,
Northern Region East: DC
Madison Hansen,
Rocky Mountain
Max Perry,
Kentucky Indiana Ohio
Riley Ablin,
Great Midwest
Tammy Esquenazi,
Colombia

Limmud Committee

Anna Warshaw, Eastern: North Carolina
Daniela lechter,
Colombia
David Sternfeld,
Eastern: Southeast
Gil Rubinstein,
Central Region West

Hannah Swird,
Northern Region East: Baltimore
Liza Grossman,
New England
Audrey Kalb,
Northern Region East: DC
Maya Sullum,
Liberty
Maya Gluck,
North Florida
Nathaniel Neustadt,
Pacific Western
Sigalit Shure,
Great Midwest
Sofia Baris,
Ohio Northern
Tori Tanase,
Connecticut Valley

Oneg Committee

Abigail Musman, Hudson Valley
Ana Savitt,
Hudson Valley
Eliana Levine,
New England
Gal Rubel,
Argentina
Hannah Goldwin,
Great Midwest
Jordan Feldman,
North Texas Oklahoma
Leon Gratch,
Lake Ontario
Max Greenberg,
Great Midwest
Naomi Kales,
Northern Region East: DC
Rachel Kaufmann,
Rocky Mountain
Rylin Bloom,
Northern Region East: Baltimore
Sadie Borenstein,
South Jersey
Stella Muzin,
Northern Region East: DC

Saturday Morning Committee

Amanda Beck, Pacific Western
Arielle Blumenfeld,
Central Region West
Ben Geller,
Hudson Valley
Daniel Levy,
Spain
Daria Lapidot-Boaz,
Eastern: North Carolina
Isaac Joelson,
Pacific Western
Jasper Vyda,
Central Region West
Maya Foonberg,
Pacific Western
Meira Fiber-Munro,
Evergreen
Michelle Rosner,
Nassau Suffolk
Noah Golden,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Nora Leavey,
Northern Region East: Baltimore
Oliver Blum,
Northern Region East: Northern Virginia
Ruth Esayag,
Spain
Ryan Scheiner,
Greater Jersey Hudson River: Central
Sadie Feinberg,
Mountain
Sara Rozen,
Lonestar
Sarah Esayag,
Spain
Simy Ayach,
Spain
Sylvie Sherman,
Manhattan

Senior Experience Committee

Efrem Plawner, Evergreen
Jonah Liss,
Greater Atlanta
Kayla Levin,
Evergreen
Lindsey Tanenholz,
Northern Region East: DC
Sabina Streminsky, Big Apple

Separates Committee

Addison Zucker, Greater Jersey Hudson River: Northern
Brandon Gable,
Liberty
Camila Bustin,
Argentina
Daniella Krasney,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Ezra Hall,
Northern Region East: DC
Jessa Pynes,
Pacific Western
Jessica Gelman,
Nassau Suffolk
Jonah Grossman,
Manhattan
Madeline Marlowe,
Hudson Valley
Melanie Hirsch,
Michigan
Melanie Goldstein,
Mid-America: North Star
Samuel Pass,
Greater Jersey Hudson River: Central
Sophie Hershkowitz,
Greater Atlanta
Zachary Fickes,
Central Region West

Shabbat Atmosphere Committee

Ari Schultz, Connecticut Valley
Ella Videtzky,
South Africa
Hannah Kogan,
Great Midwest
Lara Weinstein,
Argentina
Madeline Pitler,
Michigan
Myles Pace,
Manhattan
Tamara Jabbaz,
Argentina

Zen Zone Committee

Cayla Katz, Nassau Suffolk
Ellie Blumberg,
New England
Maya Sofer,
Central Region West
Nadya Lunken,
Northern Region East: Baltimore
Summer Hoffman,
Eastern: Virginia
Sydney Traub,
Great Midwest
Taylor Levy,
North Texas Oklahoma