BBYO | AZA & BBG | International Convention | Summer

CELEBRATE

YOU'VE EARNED IT

Hard works pays off.

Celebrating the achievements of Alephs and B’nai B’rith Girls is one of the longest standing traditions of our Order. For teens who have worked hard and dedicated themselves to the goals of BBYO, and thereby, the values of K’lal Yisrael, the Global Jewish community, we thank you. It is through AZA and BBG International Awards that we hope to congratulate and honor Alephs and BBG for their accomplishments.

Applications for International Awards are due on January 15, 2020. At International Convention, all award winners will be recognized during the State of the Order ceremony. Don't miss out on applying—award winners will receive special lounge access and unique opportunities at International Convention, too!

Explore the different options for awards you may be qualified for below. If you have any questions, be in touch with us at azabbg@bbyo.org.

BBYO Individual AwardsAZA Individual AwardsBBG Individual AwardsChapter Awards

BBYO Individual Awards

The Menorah Pledge and Cardinal Principles Award

Awarded to Alephs and Bʼnai Bʼrith Girls who truly embody the Cardinal and Menorah Pledge Principles, this award honors those teens that have dedicated their time and energy to promoting the values of our Orders and who have embraced the ideals in all aspects of their lives.

Recipients of this award are nominated by their fellow Alephs and B’nai B’rith Girls, making this an especially noteworthy award.

Click here to read more information about the application process for this award.

Apply

The Anita Perlman Stand UP Award

The Anita Perlman Stand UP Award honors those individuals who have worked to Stand UP and better their community through consistent and quality community service. Every member of AZA and BBG who actively participates in their chapter’s community service projects, excels in independent community service work, and is regularly immersed in direct or indirect service, philanthropy or advocacy efforts is eligible to apply for this award.

Criteria:

  • A minimum of 50 hours of community service (both BBYO organized and independent) in one school year.
  • At least one community service or advocacy project planned by the applicant for their chapter, council, region or country.
Apply

The Arevut Speak UP Award

All members who have consistently sought out and built opportunities to learn about, educate others on, explore, and advocate for
the State of Israel are eligible to apply for or be nominated for this award. Alephs and BBGs who have inspired others to seek to educate themselves and continue to create meaningful Explore Israel experiences for their peers may be selected by the International Sh’lichim to receive this honor.

Apply

AZA Individual Awards

The Shield of David Award

One of the most historic and prestigious honors awarded to an Aleph, the Shield of David Award recognizes Alephs who have made outstanding leadership contributions, displayed a consistent commitment to the fraternity that is AZA, and have consistently participated across all tiers of the Order—chapter, council, regional, and international.

The Shield of David Award is based on a comprehensive point system that credits the following achievements throughout a member’s participation:

  • Fulfilling the duties of office at any level of the Aleph Zadik Aleph.
  • Acting as an event coordinator or member of a planning committee.
  • Participating in an internationally sponsored AZA contest.
  • Contributing to the Aleph’s chapter.
  • Fulfilling his responsibility of giving the experience of AZA to others through recruitment.

Every Aleph in good standing is eligible for this award. Awards are earned by accumulating ‘points’ granted for any combination of the items included in the attached spreadsheet. Upon achievement of varying thresholds, different lapel crest pins are presented in two degrees:

  • The Bronze Order of the Shield of David – 200 Points
  • The Silver Order of the Shield of David – 400 Points

The application must be completed and submitted before the applicant becomes an alumnus.

Click here to read more information about the application process for this award and to download the points tracker.

Apply

The Tree of Life Recruitment Award

The Tree of Life Recruitment Award is an honor given to those Alephs in good standing who have played a significant and lasting part in growing the Aleph Zadik Aleph. Their efforts have contributed to the strengthening of our Order’s future. Tree of Life Award recipients leave a legacy in their chapters, councils, regions and countries as they welcome a new generation to love, cherish, and preserve the traditions of the Aleph Zadik Aleph and BBYO.

Click here to read more information about the application process for this award.

Apply

BBG Individual Awards

The Star of Deborah Award

The Star of Deborah Award honors B’nai B’rith Girls who have made an outstanding commitment to BBG, have displayed a consistent commitment to the sisterhood that is BBG, and who best exemplify the ideals and principles set forth by BBYO. It is the highest honor a BBG can receive.

The award is based on a comprehensive ‘point’ system that credits the following achievements in a member’s participation:

  • Fulfilling the duties of office on any level of the B'nai B'rith Girls.
  • Acting as an event coordinator or member of a planning committee.
  • Participating in an international sponsored BBG contest.
  • Contributing to the BBG's chapter.
  • Fulfilling her responsibility of giving the experience of BBG to others through recruitment

Any B’nai B’rith Girl in good standing may apply. The Star of Deborah is earned by all BBGs who have accumulated the necessary ‘points’ for any combination of the items included in the points tracker. Upon achievement of varying thresholds, different lapel crest pins are presented in two degrees:

  • The Silver Order of the Star Of Deborah – 200 Points
  • The Gold Order of the Star Of Deborah – 400 Points

The application must be completed and submitted before the applicant becomes an alumnae.

Click here to read more information about the application process for this award and to download the points tracker.

Apply

The Eternal Light Recruitment Award

The B’nai B’rith Girls’ Eternal Light Recruitment Award is an honor given to B’nai B’rith Girls in good standing who played a significant and lasting part in growing the B'nai B'rith Girls. Their efforts have contributed to the strengthening of our Order's future. Eternal Light Award recipients leave a legacy in their chapters, councils, regions, and countries as they welcome a new generation to love, cherish and preserve the traditions of the B'nai B'rith Girls and BBYO.

Click here to read more information about the application process for this award.

Apply

Chapter Awards

The BBYO Stand UP Gemilut Chasidim Award

The BBYO Stand UP Gemilut Chasidim Chapter Award recognizes those AZA, BBG, and BBYO chapters around the world that work to better their community through civic action. To ensure that our endeavors are well rounded, we utilize direct service, philanthropy, advocacy, community organizing, and entrepreneurship. These pieces make up the SPACE model.

Direct Service: Hands-on service that meets the immediate needs of a community.
Philanthropy: Funds raised that are donated towards a cause.
Advocacy: Communication with government representatives to implement policies and education for the public around a topic to encourage a change in behavior.
Community Organizing: Mobilizing members of the broader community to make a change. Can be in the form of protests or demonstrations
Entrepreneurship: Implementing new ideas and strategies for a common good. Examples include creating and selling a product that helps the environment.

Any AZA, BBG, or BBYO chapter in good standing may apply.Based on the submissions and scope of your chapter's efforts, we will be handing out Bronze, Silver, and Gold Awards (only 2 of this one!). The Gold Award is the highest honor a chapter can receive for their Stand UP achievements.

All chapters will be celebrated and recognized for their efforts at International Convention.

Deadline extended — apply by Monday, January 20 at 11:59 PM local time.

Apply

The Henry Monsky Chapter Excellence Award of the Aleph Zadik Aleph

The Henry Monsky Chapter Excellence Award is the most prestigious honor an AZA chapter can earn. It requires that the chapter represent top quality in all areas of chapter operations—a growing membership, diverse and rich programming, healthy chapter organization, and consistent contributions to, as well as participation in the initiatives and programs led by the International Order.

The Chapters selected for this honor are leaders of the global community of Alephs and exemplify the ideals set forth in the Seven Cardinal Principles. All chapters should strive to be awarded placement on this annual honor roll, and this application can be used as a tool to organize a chapter’s planning each term.

Apply

The International Service Fund (ISF) Clubs

The International Service Fund (ISF) Clubs recognize chapters who show an unwavering commitment to raising, prioritizing and distributing much needed tzedakah around the globe. Deserving chapters contribute to ISF at Bronze ($250+), Silver ($750+), Gold ($1,500+), and Platinum ($3,000+) levels to provide Jewish teens worldwide with need-based scholarship to participate in BBYO and Jewish life, give charity when it is needed proactively and at times of crisis, and give to their BBYO Stand UP philanthropy at the chapter level.

Apply

The Miriam Albert Chapter Excellence Award of the B'nai B'rith Girls

The Miriam Albert Chapter Excellence Award is the most prestigious honor a BBG chapter can earn. It requires that the chapter represent top quality in all areas of chapter operations—a growing membership, diverse and rich programming, healthy chapter organization, and consistent contributions as well as participation in the initiatives and programs led by the International Order.

The Chapters selected for this honor are leaders of the global community of BBGs and exemplify the ideals set forth in the Menorah Pledge Principles. All chapters should strive to be awarded placement on this annual honor roll, and this application can be used as a tool to organize a chapter’s planning each term.

Apply

The Maurice Bisgyer Chapter Excellence Award for BBYO Chapters

The Maurice Bisgyer Chapter Excellence Award is the most prestigious honor a BBYO chapter can earn. It requires that the chapter represent top quality in all areas of chapter operations—a growing membership, diverse and rich programming, healthy chapter organization, and consistent contributions as well as participation in the initiatives and programs led by the International Order.

The chapters selected for this honor are leaders of the global community of Alephs and BBGs and exemplify the ideals set forth in the Seven Cardinal and the Menorah Pledge Principles. All chapters should strive to be awarded placement on this annual honor roll, and this application can be used as a tool to organize a chapter’s planning each term.

Apply

Mazel Tov to You

We're excited to celebrate Alephs and BBGs around the world making a difference in our Movement. Congratulations to all of our new chapters and award winners as of International Convention 2020.

New Chapters

Mellech BBYO #5037, Big Apple
Yalla BBYO #5063, Big Apple 
San Francisco BBG, Central Region West
South Windsor BBYO, Connecticut Valley
Nitzachon BBYO , Eastern: Virginia
Chutzpah Chai BBYO, Evergreen
Charles Schusterman AZA #2370, Gold Coast
Shalom BBYO #5011, GJHRR: Central
Sababa BBYO #5072, Hudson Valley
Noar Latvia BBYO, Latvia
Aaron Reichman AZA, Lonestar
Chabibi BBG #325, Mid-America: North Star 
Merrimack Valley BBYO, New England
B’Yachad BBG #134, North Florida
Ma’alah BBG #1166, Ohio Northern
Gal Chadash BBYO #2350, Pacific Western
Koach BBYO, South Jersey
Barcelona BBYO, Spain

Award Winners

The Menorah Pledge & Cardinal Principles Award

Alephs and B’nai B’rith Girls who embody the Seven Cardinal Principles and Menorah Pledge Principles nominated by their peers.

Olivia Zuzenberg, Argentina
Noa Abramov, Austria
Viktor Jurjevic, Bakans: Serbia
Ognjena Ratkovic, Balkans: Belgrade
Lili Dorazilova, Balkans: Czech Republic
Lexi Herz, Big Apple
Ron Aladjem, Bulgaria
Anna Galios, Estonia
Max Sladkov, Germany (ZWST)
Naomi Tamir, Germany (ZWST)
Louis Berman, Great Midwest
Eli Gould
, Great Midwest
Sophie Kieffer, Greater Atlanta
Dalia Deshe, Greater Atlanta
Chase Flagel, Greater Atlanta
Rachel Mayer, Greater Atlanta
Gabor Fekete, Hungary
Yarin Zur, Israel
Tali Cherashensky, Israel
Karina German, Israel
Jordan Herman, Kentucky Indiana Ohio
Gadi Bandler, Kentucky Indiana Ohio
Hannah Alper, Lake Ontario
Pandora Schoen, Liberty
Jenna Greenberg, Lonestar
Samantha Sorkin, Lonestar
Veronica Ostrin, Lonestar
Zoe Hirshfeld, Lonestar
Jordan Fein, Lonestar
Stella Pintar, Lonestar
Sydney Hammerman, Lonestar
Sophie Sorkin, Lonestar
Bar Yaari, Lonestar
Noam Yaari, Lonestar
Shir Carrasso, Lonestar
Katie Faour, Lonestar
Gabriella Trout, Lonestar
Sean Pappolla, Lonestar
Sam Toubin, Lonestar
Elan Silberlicht, Lonestar
Harvey Gibbs, Lonestar
Milton Mosk IV, Lonestar
Mateo Levin, Manhattan
Monica Sacal, Mexico
Hannah Schreiber, Michigan
Zoe Sher, Mid-America: Kansas City
Noah Diamond, Nassau Suffolk
Lily Shane, North Texas Oklahoma
Alexis Lowey, North Texas Oklahoma
Jaden Baumel, North Texas Oklahoma
Talia Lunken, Northern Region East: Baltimore
Sydnie Steinberg, Northern Region East: Baltimore
Max Reinstein, Northern Region East: DC
Maya Pollack, Northern Region East: DC
Avi Gorodetski, Northern Region East: DC
Micah Allen, Northwest Canada
Berk Eraltan, Turkey

The Anita Perlman Stand UP Award

Individuals who Stand UP and better their community through consistent and quality community service.

Emma Goldberg, Connecticut Valley
Zackary Cohen, Great Midwest
Jordan Herman, Kentucky Indiana Ohio
Kylie Cantos, Liberty
Tali Kalmans, Lonestar
Adam Remels, Lonestar
Elan Grossman, Lonestar
Steven Wolf, Lonestar
Sean Pappolla, Lonestar
Elan Silberlicht, Lonestar
Noah Beinart, Lonestar
Emma Platt, Northern Region East: Baltimore
Hannah Cantor, Rocky Mountain
Margalit Goldberg, Rocky Mountain
Ariana Rosenfeld, Wisconsin
Josh Elkin, Wisconsin

The Arevut Speak UP Award

Alephs and B’nai B’rith Girls who have gone above and beyond to advocate on behalf of and educate themselves and their peers about the Jewish State of Israel.

Jordan Smith, Central Region West
Abe Barnes, Central Region West
Amanda Press, Great Midwest
Sydney Cohn, Greater Jersey Hudson River: Central
Jolie Kantor, Hudson Valley
Tali Cherashensky, Israel
Jordan Herman, Kentucky Indiana Ohio
Kylie Cantos, Liberty
Jonathan Namer, Lonestar
Elan Silberlicht, Lonestar
Ryan Kassanoff, North Texas Oklahoma
Ethan Fine, North Texas Oklahoma
Maya Taylor, Northern Region East: Baltimore
Emma Platt, Northern Region East: Baltimore
Pearly Gal-edd, Northern Region East: DC
Ellie Mayers, Ohio Northern
Gina Shapiro, Pacific Western
Josh Elkin, Wisconsin

The Shield of David Award of the Aleph Zadik Aleph

Alephs who have made outstanding leadership contributions and demonstrate unwavering commitment to fraternity.

The Silver Order of the Shield of David

Manor Raviv, Central Region West
Grant Katzenstein, Great Midwest
Jared Palefsky, Greater Atlanta
Alec Grosswald, Greater Atlanta
Marc Rosenthal, Greater Atlanta
Ari Slomka, Greater Atlanta
Ben Koch, Hudson Valley
Gadi Bandler, Kentucky Indiana Ohio
Austin Forman, Keystone Mountain
Dylan Brown, Lake Ontario
Mitchell Garber, Lake Ontario
Adam Rogers, Liberty
Sam Isle, Liberty
Max Stein, Lonestar
Ethan Weisblatt, Lonestar
Leo Shaftel, Lonestar
Alex Natelson, Lonestar
Charlie Jacobs, Lonestar
Sean Pappolla, Lonestar
Elan Silberlicht, Lonestar
Joshua Schreiber, Michigan
Ian Hammer, Mid-America: Kansas City
Ethan Herman, Mid-America: Kansas City
Ian Roundtree, Mid-America: St. Louis
Gabe Friedman, Mountain
Sam Goldfinger, Mountain
Garett Nogid, Nassau Suffolk
Lawrence Osher, Nassau Suffolk
Wesley Pergament, Nassau Suffolk
Alex Goodstein, Nassau Suffolk
Sam Glassman, Nassau Suffolk
Jacob Statman, North Florida
Danny Tow, Northern Region East: DC
Eric Blackman, Northern Region East: DC
Joseph Gurevitch, Northwest Canada
Ben Goldstein, Red River
Josh Boro, South Jersey
Jared Wilen, South Jersey

The Bronze Order of the Shield of David

Matias Rosenblatt, Argentina
Joel Kaplan, Australia
Manor Raviv, Central Region West
Grant Baxter, Cotton States
Ethan Katz, Cotton States
Blake Brown,
Eastern: Virginia
Cole Pressler, Evergreen
Brett Kessel, Great Midwest
Jared Palefsky, Greater Atlanta
Alec Grosswald, Greater Atlanta
Marc Rosenthal, Greater Atlanta
Ari Slomka, Greater Atlanta
Chase Flagel, Greater Atlanta
Gadi Bandler, Kentucky Indiana Ohio
Jordan Herman, Kentucky Indiana Ohio
Jace Dery, Kentucky Indiana Ohio
Austin Forman, Keystone Mountain
Ian Caplan, Keystone Mountain
Ethan Werner, Keystone Mountain
Evan Forman, Lake Ontario
Ben Steinberg, Lake Ontario
Eric Volgyi, Lake Ontario
Gabriel Borjagin,
Latvia
Adam Rogers, Liberty
Sam Isle,
Liberty
Max Stein, Lonestar
Ethan Weisblatt, Lonestar
Leo Shaftel, Lonestar
Drew Cohen, Lonestar
Elliot Newman, Lonestar
Alex Plotkin, Lonestar
Ethan Schaefer, Lonestar
Josh Sherman, Lonestar
Charlie Jacobs, Lonestar
Seth Broadwell, Lonestar
Aaron Stein, Lonestar
Levi Fox, Lonestar
Jonathan Namer, Lonestar
Elan Grossman, Lonestar
Steven Wolf, Lonestar
Sean Pappolla, Lonestar
Sam Toubin, Lonestar
Elan Silberlicht, Lonestar
Noah Beinart, Lonestar
Sam Appelbaum, Manhattan
Benjamin Kaiden, Manhattan
Simon Hanono, Mexico
Joshua Schreiber, Michigan
Ben Cohon, Michigan
Dylan Shefman, Michigan
Ethan Herman, Mid-America: Kansas City
Zev Gordman, Mid-America: Omaha
Jordan Raffel, Mid-America: Omaha
Ian Roundtree, Mid-America: St. Louis
Carson Busch, Mid-America: St. Louis
Gabe Friedman, Mountain
Sam Goldfinger,
Mountain
Wesley Pergament, Nassau Suffolk
Alex Goodstein, Nassau Suffolk
Noah Diamond, Nassau Suffolk
Alex Weinstein, Nassau Suffolk
Max Coppola, Nassau Suffolk
Sam Glassman, Nassau Suffolk
Andrew Shea, Nassau Suffolk
Jacob Statman, North Florida
Ryan Kassanoff, North Texas Oklahoma
Aiden Kauffman, North Texas Oklahoma
Andrew Daitch, North Texas Oklahoma
Ethan Rosenfeld, Northern Region East: Baltimore
Eric Blackman, Northern Region East: DC
Max Reinstein, Northern Region East: DC
Matt Hernandez, Northern Region East: DC
Joseph Gurevitch, Northwest Canada
Ethan Dobres, Ohio Northern
Sam Berkowitz, Ohio Northern
Jacob Pomerantz, Rocky Mountain
Zach Sprinkmann, Wisconsin

The Tree of Life Recruitment Award

Alephs who have grown the Aleph Zadik Aleph by welcoming at least six new members into the International Order.

Yordan Angelov, Bulgaria
Lev Berman, Cotton States
Sam Estreicher, Cotton States
Alex Reich, Eastern: North Carolina
Cole Pressler, Evergreen
Andy Niser, Great Midwest
Jared Palefsky, Greater Atlanta
Marc Rosenthal, Greater Atlanta
Chase Flagel, Greater Atlanta
Ben Koch, Hudson Valley
Gadi Bandler, Kentucky Indiana Ohio
Jordan Herman, Kentucky Indiana Ohio
Leo Eigenmacht, Lake Ontario
Evan Forman, Lake Ontario
Ben Steinberg, Lake Ontario
Oren Rauch, Lonestar
Max Stein, Lonestar
Ethan Weisblatt, Lonestar
Drew Cohen, Lonestar
Jacob Thompson, Lonestar
Elliot Newman, Lonestar
Charlie Jacobs, Lonestar
Sean Pappolla, Lonestar
Elan Silberlicht, Lonestar
Seth Broadwell, Lonestar
Aaron Stein, Lonestar
Levi Fox, Lonestar
Jonathan Namer, Lonestar
Sam Toubin, Lonestar
Jackson Schutter, Mountain
Noah Kaplan, Mountain
Sam Goldfinger, Mountain
Jacob Schneider, Nassau Suffolk
Joey Starr, Nassau Suffolk
Alex Goodstein, Nassau Suffolk
Noah Diamond, Nassau Suffolk
Alex Weinstein, Nassau Suffolk
Joseph Rasamat, New England
Kornél Salamon, Nordics: Finland
Jaden Baumel, North Texas Oklahoma
Ryan Kassanoff, North Texas Oklahoma
Aiden Kauffman, North Texas Oklahoma
Matthew Grossman, Northern Region East: Baltimore
Joseph Gurevitch, Northwest Canada
Jose Benzaquen, Spain
David Eljarrat, Spain
Sasha Jaroslavsky, Spain

The Star of Deborah Award of the B'nai B'rith Girls

B’nai B’rith Girls who have made outstanding leadership contributions and demonstrate unwavering commitment to sisterhood.

The Gold Order of the Star of Deborah

Laura Rymberg, Argentina
Lexi Herz, Big Apple
Taylor Rosenblatt, Big Apple
Madelyne Greenberg, Big Apple
Shira Cohen, Connecticut Valley
Marlie Thompson, Cotton States
Ashley Faber, Cotton States
Hallie Matzner, Eastern: Dixie
Sarah Javetz, Eastern: Dixie
Jordan Jaffie, Eastern: Dixie
Olivia Potier, Eastern: North Carolina
Molly Simon, Eastern: North Carolina
Grace Hessberg, Eastern: Virginia
Leah Kaplan, Eastern: Virginia
Sydney Wynne, Eastern: Virginia
Samantha Wampold, Evergreen
Olivia Ziegler, Evergreen
Sophie Gaer, Gold Coast
Ali Stern, Great Midwest
Amanda Press, Great Midwest
Sydney Klapman, Great Midwest
Maya Zucker, Greater Jersey Hudson River: Central
Jolie Kantor, Hudson Valley
Elana Berger, Kentucky Indiana Ohio
Kaylee Werner, Keystone Mountain
Sophia Rybnik, Lake Ontario
Dalia Right, Lake Ontario
Sivan Stave, Lake Ontario
Hannah Alper, Lake Ontario
Fana Schoen, Liberty
Jenna Greenberg, Lonestar
Samantha Sorkin, Lonestar
Keren Lutfak, Lonestar
Peleg Katz, Lonestar
Adina Ichilov, Lonestar
Stella Pintar, Lonestar
Sydney Hammerman, Lonestar
Hilary Rappaport, Manhattan
Rebecca Bienstock, Michigan
Rachel Lybeck, Michigan
Darby Krugel, Michigan
Sarah Goldman, Michigan
Zoe Sher, Mid-America: Kansas City
Abby Kaufman, Mid-America: Omaha
Heather Saxe, Mountain
Caroline Carter, Mountain
Mimi Yonover, Mountain
Danielle Skibins, Nassau Suffolk
Anna Schulman, New England
Lily Shane, North Texas Oklahoma
Hannah Fritts, North Texas Oklahoma
Yael Schuller, North Texas Oklahoma
Alana Gordon, Northern Region East: Baltimore
Kate Halushka, Northern Region East: Baltimore
Danielle Garten, Northern Region East: Baltimore
Emma Platt, Northern Region East: Baltimore
Sidney Cohen, Northern Region East: DC
Julie Joffe, Northern Region East: Northern Virginia
Sasha Jacobson, Northwest Canada
Elana Rubanenko, Ohio Northern
Samantha Grofsky, Pacific Western
Margalit Goldberg, Rocky Mountain
Emma Sklar, South Jersey
Lily Cohen, South Jersey
Hannah Borenstein, South Jersey
Evelin Cloth, South Jersey
Maya Biskowitz, Wisconsin

The Silver Order of the Star of Deborah

Laura Rymberg, Argentina
Sol Fiterman, Argentina
Alix Gilkarov, Austria
Madelyne Greenberg, Big Apple
Sarah Weinreich, Big Apple
Emma Goldberg, Connecticut Valley
Marlie Thompson, Cotton States
Hallie Matzner, Eastern: Dixie
Sarah Javetz, Eastern: Dixie
Jordan Jaffie, Eastern: Dixie
Olivia Potier, Eastern: North Carolina
Thalia Terlecki, Eastern: North Carolina
Grace Hessberg, Eastern: Virginia
Leah Kaplan, Eastern: Virginia
Sydney Wynne, Eastern: Virginia
Samantha Wampold, Evergreen
Naomi Tamir, Germany
Lindsey Schur, Great Midwest
Amanda Press, Great Midwest
Sydney Klapman, Great Midwest
Lily Fleischmann, Greater Atlanta
Mady Most, Greater Jersey Hudson River: Central
Maya Zucker, Greater Jersey Hudson River: Central
Jolie Kantor, Hudson Valley
Caroline Silberberg, Hudson Valley
Ryan Silberfein, Hudson Valley
Elana Berger, Kentucky Indiana Ohio
Shoshana Ploetz, Kentucky Indiana Ohio
Kaylee Werner, Keystone Mountain
Sydney Ovadia, Lake Ontario
Sophia Rybnik, Lake Ontario
Dalia Right, Lake Ontario
Sivan Stave, Lake Ontario
Gillian Beck, Lake Ontario
Sage Siegel, Lake Ontario
Fana Schoen, Liberty
Jami Fogel, Liberty
Jenna Greenberg, Lonestar
Keren Lutfak, Lonestar
Peleg Katz, Lonestar
Adina Ichilov, Lonestar
Stella Pintar, Lonestar
Veronica Ostrin, Lonestar
Zoe Hirshfeld, Lonestar
Anna Rosenbaum, Lonestar
Taylor Kleiman, Lonestar
Sophie Sorkin, Lonestar
Bar Yaari, Lonestar
Becca Beinart, Lonestar
Hilary Rappaport, Manhattan
Sadie Karp, Manhattan
Charlotte Beede, Manhattan
Hannah Schreiber, Michigan
Rachel Lybeck, Michigan
Sarah Goldman, Michigan
Abby Kaufman, Mid-America: Omaha
Caroline Carter, Mountain
Mimi Yonover, Mountain
Danielle Skibins, Nassau Suffolk
Emily Korenman, North Texas Oklahoma
Hallie Sternblitz, North Texas Oklahoma
Lily Shane, North Texas Oklahoma
Hannah Fritts,
North Texas Oklahoma
Yael Schuller, North Texas Oklahoma
Danielle Garten, Northern Region East: Baltimore
Dani Portnoy, Northern Region East: DC
Bella Rosner, Northern Region East: DC
Ariella Ball, Northern Region East: DC
Sidney Cohen, Northern Region East: DC
Pearly Gal-edd, Northern Region East: DC
Maya Pollack, Northern Region East: DC
Abigail Seigel, Northern Region East: Northern Virginia
Julie Joffe, Northern Region East: Northern Virginia
Abigail Britton-Lowden, Ohio Northern
Eliana Goodman, Ohio Northern
Sydney Burkons, Ohio Northern
Elana Rubanenko, Ohio Northern
Ellie Mayers, Ohio Northern
Margalit Goldberg, Rocky Mountain
Hannah Cantor, Rocky Mountain
Emma Sklar, South Jersey
Lily Cohen, South Jersey
Evelin Cloth, South Jersey
Arielle Loewinger, United Kingdom & Ireland
Maya Biskowitz, Wisconsin

The Eternal Light Recruitment Award of the B'nai B'rith Girls

B’nai B’rith Girls who have grown the B’nai B’rith Girls by welcoming at least six new members into the International Order.

Sol Fiterman, Argentina
Naama Bejerano, Central Region West
Talia James, Central Region West
Sadie Kriegler, Connecticut Valley
Marlie Thompson, Cotton States
Sarah Javetz, Eastern: Dixie
Hadassah Sternfeld, Eastern: Dixie
Thalia Terlecki, Eastern: North Carolina
Olivia Ziegler, Evergreen
Danielle Charlip,
Gold Coast
Jolie Ring, Great Midwest
Lindsey Schur, Great Midwest
Amanda Press, Great Midwest
Kaylee Zaveduk, Great Midwest
Shoshana Ploetz, Kentucky Indiana Ohio
Kaylee Werner, Keystone Mountain
Rachel Lessure, Keystone Mountain
Sydney Ovadia, Lake Ontario
Dalia Right, Lake Ontario
Jenna Greenberg, Lonestar
Tali Kalmans, Lonestar
Keren Lutfak, Lonestar
Peleg Katz, Lonestar
Zoe Hirshfeld, Lonestar
Anna Rosenbaum, Lonestar
Sophie Sorkin, Lonestar
Bar Yaari, Lonestar
Jordan Fein, Lonestar
Avery Jefferson,
Lonestar
Hilary Rappaport, Manhattan
Sadie Karp, Manhattan
Rebecca Bienstock, Michigan
Hannah Schreiber, Michigan
Abby Kaufman, Mid-America: Omaha
Mimi Yonover, Mountain
Ariella Golden, Mountain
Mandi Kurtz, Nassau Suffolk
Emily Korenman, North Texas Oklahoma
Amanda Willen, Northern Region East: Baltimore
Lilly Polakoff, Northern Region East: Baltimore
Samantha Miller, Northern Region East: Baltimore
Danielle Garten,
Northern Region East: Baltimore
Maya Taylor, Northern Region East: Baltimore
Dani Portnoy, Northern Region East: DC
Bella Rosner, Northern Region East: DC
Rebecca Safra, Northern Region East: DC
Maya Pollack, Northern Region East: DC
Sophie Zinn, Northern Region East: DC
Abigail Seigel, Northern Region East: Northern Virginia
Ellie Mayers, Ohio Northern
Adelle Bloom,
Red River
Hailee Bloom, Red River
Marnie Bloom, Red River
Tess Rittenberg, Rocky Mountain
Lisa Gorbati, South Jersey
Noa Gurevich, Spain

The International Service Fund (ISF) Clubs

AZA, BBG, and BBYO chapters around the world who show an unwavering commitment to raising, prioritizing, and distributing much needed tzedakah around the globe.

Silver Level

Rubin Kaplan AZA #841, North Texas Oklahoma
Simon Atlas AZA #126, Northern Region East: DC
Ahavah BBG #2289, Northern Region East: DC

Bronze Level

Rose Belz Kriger BBG #537, Cotton States
Shaina BBG #1618, Eastern: North Carolina
Randy Reisbord AZA #1935, Lonestar
Morton Lewis AZA #135, North Texas Oklahoma
Ashkelon BBYO #5407, Northern Region East: Baltimore
Beyla BBG #2546, Northern Region East: DC

The BBYO Stand UP Gemilut Chasidim Award

AZA, BBG and BBYO chapters around the world that participated in direct, indirect and philanthropic service and advocacy efforts in their local community in above and beyond ways.

Gold Level

Yachad BBG #41, Greater Jersey Hudson River: Northern

Silver Level

Judah BBG #5395, Connecticut Valley
Achva BBG #124, Connecticut Valley
L'Chayim BBYO, Connecticut Valley
Randy Reisbord AZA #1935, Lonestar

Bronze Level

Aviva BBG #2509, Great Midwest
Shorashim BBG #2493, Greater Atlanta
Tikvah BBG #2020, Greater Jersey Hudson River: Central

The Henry Monsky Chapter Excellence Award of the Aleph Zadik Aleph

Excellent AZA chapter operations: growing membership, diverse programming, and consistent international involvement.

Heart of Ohio AZA #55, Kentucky Indiana Ohio
Capital AZA #2548,
Lonestar
Douglas Loeb AZA #1521, Lonestar
Jack Lubel AZA #2092, Lonestar
Isadore Shapiro AZA #1329, Lonestar
Randy Reisbord AZA #1935, Lonestar
Tzavah AZA #309, Michigan
New Frontier AZA #1512, Nassau Suffolk
Rubin Kaplan AZA #841, North Texas Oklahoma
Feenberg-Rubin AZA #276, North Texas Oklahoma
Eamonn Lacey AZA #1872, North Texas Oklahoma
Henry Monsky AZA #791, North Texas Oklahoma
Louis D. Brandeis AZA #932, North Texas Oklahoma
Morton Lewis AZA #135, North Texas Oklahoma
Simon Atlas AZA #126, Northern Region East: DC
Max Cowan AZA #2552, Northern Region East: DC
Judge Saul Pinchick AZA #6, Rocky Mountain

The Miriam Albert Chapter Excellence Award of the B'nai B'rith Girls

Excellent BBG chapter operations: growing membership, diverse programming, and consistent international involvement.

Chai Chaverim BBG #552, Eastern: North Carolina
Dr. Abraham Cohen BBG #1172, Eastern: Virginia
BBG #63, Lonestar
Tikvah BBG #2473, Lonestar
Sababa BBG #2488, Lonestar
Ra'naan BBG #2534, Lonestar
Litzor BBG #433, Lonestar
Henry Barnston BBG #318, Lonestar
William S. Malev BBG #1866, Lonestar
Stephen S. Wise BBG #2040, Lonestar
Ahavah BBG #293, Michigan
Masada BBG #1519, Nassau Suffolk
Summit BBG #2299, Nassau Suffolk
Ahavah BBG #2303, Nassau Suffolk
Judy Kravitz BBG #1219, North Texas Oklahoma
Ginny Weinstein BBG #1604, North Texas Oklahoma
Fannie Sablosky BBG #396, North Texas Oklahoma
Nona Bloch Salomon BBG #243, North Texas Oklahoma
Sally Blum BBG #1924, North Texas Oklahoma
Yachad BBG, Northern Region East: DC
Chaia BBG #220, Ohio Northern
Dafna BBG #1110, South Jersey
B'sheret BBG #2521, Wisconsin

The Maurice Bisgyer Chapter Excellence Award for BBYO Chapters

Excellent BBYO chapter operations: growing membership, diverse programming, and consistent international involvement.

Haverim - Cisinau, Active Jewish Teens: Moldova
JEWKRD - Krasnodar, Active Jewish Teens: Russia
Be Jewish - Krivoy Rog, Active Jewish Teens: Ukraine
KIT Migdal - Odessa, Active Jewish Teens: Ukraine
Melbourne BBYO, Australia
BBYO Austria, Austria
Makom Mifgash, Estonia
BBYO Hungary, Hungary
Noar BBYO, Latvia
Oseh Shalom BBYO #5261, Northern Region East: DC