BBYO | AZA & BBG | International Convention | Summer

THE TEAM
BEHIND IC

Meet the team who makes International Convention a reality.

A global event at IC’s scale takes a worldwide team of teens to unite like no other experience requires. Each year, Alephs and B’nai B’rith Girls throughout the International Order apply for hundreds of roles to leverage their talents together to build an unprecedented production that seems to outdo itself every year, and 2021 will be no different. We are so excited to share with you the 2021 International Steering Committee -- check back before IC registration opens to see who’s on this year’s team, and for additional leadership opportunities that are still available for you to opt in on if you want to be a part of all of the behind the scenes excitement and planning!

IC’s energy inspiring you to take a more active role in the Movement at a global level? Check out bbyo.org/lead for dozens of opportunities, committees, task forces and more ways for you to partner with your peers on big projects and exciting endeavors underway right now. Want to get involved with the IC Team? Email us at azabbgic@bbyo.org and let us know!

96th Grand Board of the Aleph Zadik Aleph and 76th International Board of the B'nai B'rith Girls

Ben

Cohen

Central Region West

96th Grand Aleph Godol

Jared

Wilen

South Jersey

96th Grand Aleph S'gan

Chase

Flagel

Greater Atlanta

30th Grand Aleph Moreh

Berk

Eraltan

Turkey

96th Grand Aleph Mazkir

Daniel

Pearlman

Eastern: North Carolina

32nd Grand Aleph Shaliach

Jake

Lazar

Rocky Mountain

3rd Grand Aleph Gizbor

Maya

Zucker

Greater Jersey Hudson River: Central

76th Anita M. Perlman International N'siah

Abbie

Johnson

Evergreen

76th International S'ganit

Elana

Rubanenko

Ohio Northern

29th International Aym Ha'Chaverot

Zoe

Sher

Mid-America: Kansas City

76th International Mazkirah

Kelly

Fagel

Great Midwest

32nd International Sh'licha

Emma

Rosman

Northern Region East: Northern Virginia

3rd International Gizborit

IC Steering Team

IC Steering Leadership

Gillian

Beck

Lake Ontario

Operations Administrative Assistant

Jasper

Bernstein

Northern Region East: DC

Operations Administrative Assistant

Hannah

Cantor

Rocky Mountain

Programming Captain: LEADS

Lucas

Ciocan

Argentina

Global Leadership Captain

Elias

Cohen

Big Apple

Operations Administrative Assistant

Max

Coppola

Nassau Suffolk

Senior Experience Captain

Aline

Cosac

Uruguay - Macabi Tzair

J-Lab Administrative Assistant

Andrew

Daitch

North Texas Oklahoma

Experience Administrative Assistant

Luisa

David

Australia

Global Leadership Captain

Jack

Elice

New England

Community Building Captain

Josh

Elkin

Wisconsin

Kabbalat Shabbat Administartive Assistant

Lilla

Fleischman

South Africa

Global Leadership Captain

Alex

Forgosh

Liberty

Talent Administrative Assistant

Danny

Freedman

Northern Region East: Baltimore

Havdalah Administrative Assistant

Ariella

Golden

Mountain

Kabbalat Shabbat Administartive Assistant

Avi

Gorodetski

Northern Region East: DC

Programming Administrative Assistant: LEADS

Mia

Graybow

Big Apple

Programming Captain: Chapter Experience

Matthew

Grossman

Northern Region East: Baltimore

Experience Administrative Assistant

Daniel

Hintner

Balkans: Malta

Global Leadership Captain

Jessica

Ilin

Greater Jersey Hudson River: Northern

Programming Captain: Chapter Experience

Jazmin

Jakubowicz

Argentina

Experience Administrative Assistant

Aiden

Kauffman

North Texas Oklahoma

Global Leadership Captain

Abby

Kaufman

Mid-America: Omaha

Community Building Captain

Ryan

Kertzner

Nassau Suffolk

Saturday Morning Administrative Assistant

Brett

Kessel

Great Midwest

Senior Experience Captain

Lior

Kolman

South Africa

Global Shabbat Experience Administrative Assistant

Daniela

Koplin

Manhattan

Saturday Morning Administrative Assistant

Abigail

Lev

Nassau Suffolk

Global Leadership Captain

Anna

Lieb

Manhattan

Operations Administrative Assistant

David

Loven

Australia

Global Shabbat Experience Administrative Assistant

Emily

Margolis

Nassau Suffolk

Talent: Hospitality Administrative Assistant

Ellie

Mayers

Ohio Northern

Havdalah Administrative Assistant

Ruby

Mendelson

Northern Region East: DC

Talent Administrative Assistant

Garett

Nogid

Nassau Suffolk

Programming Administrative Assistant: LEADS

Zoe

Price

Pacific Western

Experience Administrative Assistant

Ruthie

Price

Connecticut Valley

Community Building Captain

Daniel

Ronis-Tobin

Kentucky Indiana Ohio

J-Lab Administrative Assistant

Elena

Rubens Goldfarb

Northern Region East: DC

Experience Administrative Assistant

Josh

Rutman

Lonestar

Community Building Captain

Jenna

Shaps

Kentucky Indiana Ohio

Community Building Captain

Jared

Simon

Northern Region East: Baltimore

Programming Administrative Assistant: Chapter Experience

Ben

Steinberg

Lake Ontario

Programming Captain: Chapter Experience

Hadassah

Sternfeld

Eastern: Southeast

Programming Captain: LEADS

Benjamin

Talesnik

Northern Region East: Baltimore

Programming Captain: LEADS

Marlie

Thompson

Delta

Talent Administrative Assistant

Zach

Traum

Manhattan

Experience Administrative Assistant

Victor

Vernick

Liberty

Programming Captain: LEADS

Solana

Wainstein

Argentina

Global Leadership Captain

Abby

Wallach

Mid-America: St. Louis

Senior Experience Captain

Amanda

Wendler

Greater Jersey Hudson River: Central

Programming Administrative Assistant: Chapter Experience

Jacob

Wendler

Greater Jersey Hudson River: Central

Talent Administrative Assistant

Ethan

Werner

Keystone Mountain

Global Leadership Captain

Kaylee

Werner

Keystone Mountain

Senior Experience Captain

Kyle

York

Gold Coast

Programming Captain: Chapter Experience

Nathan

Zakim

Connecticut Valley

J-Lab Administrative Assistant

Danny

Zappin

Liberty

Community Building Captain

Kaylee

Zaveduk

Great Midwest

J-Lab Administrative Assistant

Experience Team

Abraham Friedland, Hudson Valley
Alex Reich, Eastern: North Carolina
Alexa Helder, Nassau Suffolk
Allie Abrams, Michigan
Allison Salofsky, Lake Ontario
Amanda Noah, New England
Amelia Port, Ohio Northern
Arielle Salomon, Greater Jersey Hudson River: Northern
Ava Caiati, Nassau Suffolk
Benjamin Bass, Northern Region East: Northern Virginia
Bianca Cherry, Pacific Western
Brandon Bowman, Liberty
Brooke Kraizer, Mid-America: St. Louis
Caleb Carson, Mid-America: St. Louis
Charlotte Beede, Manhattan
Chase Nussbaum, Nassau Suffolk
Chloe Deitelzweig, Delta
Cooper Kirschner, Nassau Suffolk
Dani Charlip, Gold Coast
Eliai Eliyahu, Pacific Western
Emily Gundry, Greater Atlanta
Ethan Berke, Greater Atlanta
Evelin Cloth, South Jersey
Gabriella Cohen, Northern Region East: Baltimore
Gavin Brown, Greater Atlanta
Gavin Liebnick,
North Texas Oklahoma
Hannah Marmor, Nassau Suffolk
Hope Schrier, Lake Ontario
Ian Roundtree, Mid-America: St. Louis
Ilana Rubenstein, Greater Jersey Hudson River: Northern
Itai Umansky, Uruguay - Macabi Tzair
Jackson Benjamin, Big Apple
Jadyn Right, Lake Ontario
Jared Wasserman,
Hudson Valley
Jess Rubin, Greater Atlanta
Jessica Robins,
Michigan
Jolie Ring, Great Midwest
Joshua Formaggio, New England
Julia Daitz, Manhattan
Lena Ure, Liberty
Levi Fox, Lonestar
Lilly Polakoff, Northern Region East: Baltimore
Liron Algrably, South Jersey
Lizzie Kaiser, Wisconsin
Madison Harr, Eastern: North Carolina
Madison Landau, Greater Jersey Hudson River: Central
Mallory Chylla, Ohio Northern
Marlo Hulnick, Manhattan
Mason Levitt, Greater Jersey Hudson River: Northern
Mattie Pogach, Lonestar
Maya Sullum, Liberty
Mia Peretz, South Africa
Morgan Schrier, Delta
Naomi Feldman, Greater Jersey Hudson River: Northern
Natalee Moshe, New England
Olivera Stefanovic, Balkans: Serbia
Parker Strauss, Ohio Northern
Phoebe Kaplan, Greater Atlanta
Rachel Berris,
Michigan
Rose Gallatin, Michigan
Ryan Goldstein, North Texas Oklahoma
Sam Leschins, Manhattan
Sam Loiterstein, Mid-America: St. Louis
Samantha Rochlin, Northern Region East: Baltimore
Samantha Kiser,
Mountain
Sammy Sternberg, Pacific Western
Sari Alexander, Northern Region East: DC
Sharon Vered, New England
Shira Zimmerman, New England
Skylar Rosenberg, Greater Atlanta
Sofia Baris, Ohio Northern
Sophie Eizen, Michigan
Sophie Haber, Big Apple
Sophie Hershkowitz, Greater Atlanta
Spencer Brodwin, Nassau Suffolk
Sydney Burkons, Ohio Northern
Sydney Ovadia, Lake Ontario
Sylvie Sherman, Manhattan
Taylor Levy, Lake Ontario
Taylor Levy, North Texas Oklahoma
Toby Stanton, Eastern: Southeast
Zack Zutler, Nassau Suffolk
Zoe Gittleman, Liberty
Zoe Green-Mizel, Pacific Western

Global Shabbat Experience Team

Ali King, Australia
Alix Gilkarov, Austria
Alp Cen,
Turkey
Arianna Sultan, United Kingdom & Ireland
Candela Silveira, Argentina
Mary Tashlik,
Latvia
David Kostic,
Balkans: Serbia
Ethan Katz,
United Kingdom & Ireland
Gila Bloch, Australia
Maya Izaki,
South Africa
Mia Peretz, South Africa
Yanita Biheza, Active Jewish Teens: Belarus
Zuzanna Wierwióra, Poland

Havdalah Team

Abigail Hodus, Delta
Aliza Ellenby,
Evergreen
Ariel Schwartz,
South Jersey
Ben Green,
Eastern: North Carolina
Cooper Choldin,
Great Midwest
Daria Lapidot-Boaz, Eastern: North Carolina
Ethan Dobres,
Ohio Northern
Ezra Hall, Northern Region East: DC
Keren Lutfak, Lonestar
Levi Fox,
Lonestar
Maddy Feldschneider,
South Jersey
Maddy Pitler, Michigan
Maya Taylor,
Northern Region East: Baltimore
Montana Gura,
Eastern: North Carolina
Sadie Wyatt, Northern Region East: DC
Sam Cohen,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Sammy Sternberg, Pacific Western
Sarah Marchant,
Greater Jersey Hudson River: Central

J-Lab Team

Adam Zelnicker, Lake Ontario
Alana Fabregas,
Nassau Suffolk
Alyssa Shapiro,
Big Apple
Ariel Guttman,
Nassau Suffolk
Daria Lapidot-Boaz, Eastern: North Carolina
Eliana Harr,
Eastern: North Carolina
Elliot Schenck,
Nassau Suffolk
Emma Dorfman,
Nassau Suffolk
Ethan Dobres,
Ohio Northern
Erin Seidman,
Big Apple
Jeremy Young,
Connecticut Valley
Jonah Beckenstein,
Lake Ontario
Joey Ross,
Lonestar
Maddy Pitler,
Michigan
Max Perry, Kentucky Indiana Ohio
Molly Malek,
Rocky Mountain

Kabbalat Shabbat Team

Alisa Feldman, Gold Coast
Aliyah Blasband,
North Texas Oklahoma
Audrey Feld,
Northern Region East: Northern Virginia
Ellie Stander,
Lonestar
Haley Shamah, Wisconsin
Keren Lutfak,
Lonestar
Lilly Fox, Northern Region East: DC
Marnie Bloom,
Red River
Max Perry, Kentucky Indiana Ohio
Naomi Feldman,
Greater Jersey Hudson River: Northern
Sadie Sherman,
Manhattan
Samantha Rochlin, Northern Region East: Baltimore
Sarah Eisenberg,
Nassau Suffolk

Saturday Morning Team

Ben Glick, Nassau Suffolk
Charlie Goldberg, Nassau Suffolk
Dalia Pustilnik, Manhattan
Haley Shamah, Wisconsin
Julia Harris, Greater Atlanta
Lilly Fox, Northern Region East: DC
Louie Philip, Evergreen
Marnie Bloom, Red River
Naomi Feldman, Greater Jersey Hudson River: Northern
Noga Brauner,
North Florida
Peri Dunn, Manhattan
Rachel Wolk,
Big Apple
Sadie Sherman,
Manhattan
Sami Bruckner,
Hudson Valley
Zoe Epstein,
Eastern: Virginia
Zoe Tourloukis,
Lonestar
Zoe Green-Mizel,
Pacific Western